Wiosenne porządki – zadbaj o czyste mieszkanie w duchu eko!

Od sześciu dni siedzimy w domu (bo mamy nadzieję, że wzięliście sobie naprawdę do serca #ZostańWDomu…), oprócz tego, że dotarliśmy już na koniec internetu w poszukiwaniu zabawnych memów, znacząco przyspieszyło to nasze wiosenne porządki w tym roku. Zwykle wielkie sprzątanie wiosną działo się w okolicach Świąt Wielkanocnych, ale biorąc pod uwagę, że obecnie mamy nawet zalecenie z WHO (World Health Organization), żeby dbać o higienę oraz na bieżąco odkażać przedmioty, z którymi mamy kontakt (klamki, blaty, włączniki światła), sprzątanie nabrało nowego wymiaru. Czy więc zdezynfekować mieszkanie? Jakich środków użyć i na co szczególnie zwrócić uwagę podczas tegorocznych wiosennych porządków?

Ekologiczne sprzątanie

Znacie nas już i wiecie, że jeśli sprzątamy, to naturalnie! Przecież naturalne środki do sprzątania znajdują się w większości domów, a ich właściciele czasami nawet o tym nie wiedzą... Założę się, że w większości Waszych domów znajdzie się soda oczyszczona, której można z powodzeniem użyć jako środka czyszczącego, kwasek cytrynowy, który idealnie posłuży jako odkamieniacz czy ocet, który po zmieszaniu z wodą może posłużyć jako płyn do szyb. To nie są ani drogie, ani trudne do zdobycia produkty, wystarczy pójść do pierwszego sklepu osiedlowego – a zyskamy dzięki nim czyste i higieniczne mieszkanie!

Jeśli jednak chcemy, żeby środki czystości były bezpieczne i naturalne, ale nie mamy czasu na mieszanie składników w odpowiednich proporcjach samemu, istnieje wiele bardzo skutecznych eko środków czystości. Począwszy od płynu do mycia naczyń, przez produkty do prania i sprzątania, na preparatach do udrażniania rur i czyszczenia toalet skończywszy. Produkty ekologiczne i naturalne są bezpieczne dla ekosystemów, nie powodują zanieczyszczeń wód, gleby i powietrza, a co najważniejsze nie wpływają negatywnie na nasze zdrowie i samopoczucie.

Jak myć okna?

Jak wspominaliśmy, siedzenie w domu przez prawie tydzień, sprawia, że zaczynamy robić rzeczy, które do tej pory odkładaliśmy na później. Jednak biorąc pod uwagę, że obecnie w większości świat możemy podziwiać głównie przez okno (okno na świat nabiera nowego znaczenia…;-)) chcemy, żeby te okna były po prostu czyste. Poza tym często jest tak, że po prostu chcemy zająć się czymś, aby móc opiekę nad dziećmi zostawić drugiemu z rodziców, na pewno każdy z Was to zna. Jak jednak myć okna, aby było ekologicznie?

Jeśli mycie szyb to pojawi się podział na zwolenników płynów na bazie alkoholu (który ma również działanie odkażające i antybakteryjne – obecnie dezynfekcja mieszkania zawsze w cenie!) oraz octu. Znajdziecie u nas preparaty, zarówno z jednym jak i drugim składnikiem, ale zwróćcie szczególną uwagę na dwie propozycje. Ekologiczny Spray do Mycia Szkła i Okien Tri-Bio, który oprócz tego, że czyści okna i szyby, pozostawia na nich niewidoczną warstwę ochronną, która zapobiega nadmiernemu osadzaniu się kurzu oraz chroni przed odciskami palców i zarysowaniami. Dodatkowo nie ma zapachu, dzięki czemu nawet osoby z alergią i astmą mogą go bezpiecznie używać. Kolejna propozycja to Płyn do mycia okien, szkła i lustra Attitude. Wegański, stworzony z poszanowaniem środowiska i w duchu zrównoważonego rozwoju, a do tego skutecznie usuwa brud i zanieczyszczenia, nie pozostawiając smug i zacieków. Myjąc okna, nie zapominajmy (szczególnie teraz) o parapetach i klamkach, których przecież bardzo często dotykamy. Ważne, aby również te powierzchnie odkażać. Jeśli parapety są wykonane z tworzywa sztucznego, możemy użyć tego samego płynu, który stosujemy do mycia okien, jeśli jednak są z kamienia, lepiej zastosować preparat przeznaczony do pielęgnacji właśnie takich powierzchni.

Kuchnia i łazienka – jak czyścić piekarnik, zmywarkę czy lodówkę?

W kuchni największym wyzwaniem są blaty. Ważne, aby utrzymywać je w czystości, bo o właśnie tam przygotowujemy jedzenie, okładamy zakupy itd. Przecieramy je nawet kilkanaście razy dziennie. W związku z tym, że mogą mieć kontakt z jedzeniem, do utrzymania ich higieny, warto stosować produkty naturalne. Do pielęgnacji kuchni, idealnie sprawdzą się wszelkie “uniwersalniki”, czyli środki czyszczące przeznaczone do wielu powierzchni, nie tylko blatów, ale również zlewu, kuchenki, płyty, piekarnika, frontów szafek itd.

Popularny już płyn Attitude “z pandą”, czyli uniwersalnik do wszystkich twardych powierzchni z pewnością poradzi sobie z wszelkiego rodzaju kuchennymi zabrudzeniami. To silny środek czyszczącym oparty na roślinno- mineralnej formule. Oprócz zastosowania w kuchni można go użyć, np. do czyszczenia wnętrza samochodu oraz do przecierania półek w szafie czy garderobie. Tak samo, zastosowanie znajdą środki typu 2w1 lub 3w1 itd., np. Probiotyczny Uniwersalny Spray Czyszczący 3w1, który oprócz blatów, wyczyści również podłogi, a także odtłuszcza powierzchnie. Można wykorzystać go również do czyszczenia toalety, umywalki oraz kabiny prysznicowej w łazience, bo bardzo skutecznie usuwa zacieki z mydła oraz kamień z baterii łazienkowej.

Pranie i płukanie

U kogo podobnie jak u nas, widać dno kosza na pranie? No właśnie, okazuje się, że chociaż my mamy teraz więcej wolnego, nasza pralka właśnie teraz pracuje na najwyższych obrotach. Przecież skoro mamy umyte okna, potrzebujemy również zadbać o higienę ubrań oraz o czyste firanki/zasłony. Sprzątając garderobę, znalazłyśmy rzeczy, o których dawno zapomniałyśmy, a przecież teraz jest idealny moment, aby je odświeżyć i dać im drugie życie u siebie albo oddać koleżance (ale z tym wstrzymajcie się aż sytuacja “wirusowa” się trochę uspokoi). No i skoro i tak jesteśmy w domu, nie mamy wreszcie wymówek, bo wiecie, jak jest samo pranie to ok godzina, wieszanie max 15 minut, ale składanie to już 5 do 7 dni roboczych w normalnych warunkach.;-) No, chyba że mamy suszarkę, wtedy proces znacząco się skraca.

Poza tym biorąc pod uwagę to, że czasem musimy jednak wyjść do sklepu (jeśli ktoś zrobił duże zapasy, to oczywiście nie ma takiej potrzeby), wyjść na spacer z psem lub mamy taką pracę, że musimy jednak wychodzić, warto oprócz częstego mycia i odkażania rąk, częściej również robić pranie. Tutaj również możecie wybrać ekologiczną opcję i w zależności od tego czy jesteście zwolennikami prania w proszku, czy w płynie, mamy kilka propozycji od Attitude, np. duet do prania i płukania o delikatnym zapachu polnych kwiatów oraz całkiem spory wybór płynów do prania i płukania ubranek dziecięcych. Za to wśród produktów Tri- Bio znajdziecie na pewno takie, które są dedykowane, np. do prania ubrań delikatnych, kolorowych, do białego itd.

Owoce i warzywa

Na stronie GIS- u (Głównego Inspektoratu Sanitarnego) możemy znaleźć informację przygotowaną na podstawie stanowiska Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) z dnia 9.03.2020, iż obecnie nie ma dowodów na to, że żywność może być źródłem lub ogniwem zakażenia koronawirusem. Nie zmienia to jednak faktu, że na owocach i warzywach oprócz zanieczyszczeń fizycznych, znajdują się również chemiczne, które warto usunąć, zanim pomyślimy o konsumpcji. Czy wiecie, ile pestycydów i nawozów używa się obecnie w rolnictwie intensywnym albo jakie środki chemiczne stosowane są w dużych marketach, żeby ochronić owoce i warzywa przed zepsuciem i insektami? Niestety są to ogromne ilości chemii, która trafia o naszego organizmu.

Warto, oprócz mycia samą wodą, zaopatrzyć się w środek, który oprócz brudu usunie również chemiczną otoczkę, np. woski, którymi konserwowane są jabłka. Płyn do mycia owoców i warzyw Attitude usuwa zanieczyszczenia i resztki pestycydów bez zaburzania flory bakteryjnej. Nie pozostawia nalotów, zapachów i nie zmienia smaku owoców. Jest bezzapachowy i całkowicie bezpieczny.

Jeśli po 6 dniach w domu, mamy już czyste okna, łazienka i kuchnia również lśnią czystością i nawet udało nam się zobaczyć dno kosza na pranie, naprawdę jest ogromny potencjał. Tymczasem, dbajcie o siebie i swoje zdrowie, myjcie ręce, dezynfekujcie mieszkanie i odkażajcie na bieżąco przedmioty, z którymi macie kontakt, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i bliskim.

Źródła:

https://gis.gov.pl/aktualnosci/qa-dotyczace-zywnosci-i-koronawirusa/

https://www.efsa.europa.eu/en/news/coronavirus-no-evidence-food-source-or-transmission-route