Alphanova: ochrona mineralna UV

Upały i słońce wysoko na niebie zawsze skłaniają nas bardziej niż zwykle do tego, aby pomyśleć o ochronie przed promieniowaniem UV. To bardzo istotne, ponieważ promienie słoneczne mogą nie tylko wywołać poparzenia, ale również nieodwracalne zmiany w strukturze komórkowej skóry. Często dostaję wiadomości z pytaniem, jaką ochronę UV wybrać, z filtrami mineralnymi, chemicznymi, a może naturalne olejki? Dzisiaj wraz z marką Alphanova Sun przeprowadzę Was przez tajniki skutecznej ochrony anty UV, na co zwracać uwagę i co mają wspólnego filtry ochronne z bezpieczeństwem raf koralowych.

O linii Alphanova Sun

Alphanova Sun to skuteczna ochrona przed promieniowaniem UV. Pochodzi jak cała marka Alphanova z jednego najpiękniejszych rejonów Francji- Prowansji. Oprócz serii słonecznej, marka Alphanova ma w swojej ofercie również kosmetyki dla maluszków, dzieci oraz dorosłych. Wszystkie kosmetyki mają certyfikat EcoCert Greenlife w standardzie Cosmos Organic oraz są Cruelty Free. Dodatkowo formuły kosmetyków są hipoalergiczne, pozbawione parabenów, ropopochodnych oraz innych szkodliwych substancji chemicznych. W kosmetykach z serii Alphanova Sun jedynym filtrem jaki został zastosowany jest dwutlenek tytanu, nie znajdziemy tu chemicznych filtrów. Mimo to kosmetyki nie pozostawiają na ciele białej warstwy, gdyż podczas tworzenia formuły wykorzystano również wysokiej jakości naturalnej olejki, które poprawiają aplikację oraz zapobiegają nadmiernemu bieleniu. Ponadto produkty Alphanova Sun chronią skórę zarówno przed promieniowaniem UVA jak i UVB, to bardzo istotne, aby zwracać na to uwagę, gdyż promieniowanie UVB może powodować złośliwe nowotwory skóry. Skuteczność ochrony UV, którą zapewniają kosmetyki Alphanova Sun jest bardzo wysoka, również dlatego, że wszystkie preparaty z SPF są wodoodporne.  Warto wspomnieć również, że ochrona UV Alphanova Sun nie wpływa negatywnie na ekosystemy wodne i jest w 100% bezpieczna dla koralowców.

Czym różnią się filtry mineralne od chemicznych?

Filtry mineralne: tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Działają jak „lusterka”, pozostawiają na skórze warstwę ochronną, która odbija promienie słoneczne. Polecane szczególnie alergikom, osobom, które mają tendencję do nadwrażliwości skóry oraz dzieciom. Filtry mineralne są bardzo stabilne na słońcu,  a przy tym nie wywołują reakcji uczuleniowych na skórze. Ich wadą jest „bielenie”. Jednak technologia ich wytwarzania poszła znacząco do przodu i w tej chwili formuły są coraz lżejsze i zdecydowanie mniej bielą, np. Alphanova Sun. Warto zauważyć również, że niektórzy producenci, aby wyeliminować wspomniane “bielenie”, zamiast dodać do formuły kosmetyków ochronnych przed promieniowaniem UV naturalne substancje (np. olejki), aby zniwelować ten efekt, decydują się na wykorzystywanie “nano” cząsteczek. Brak zaawansowanych badań na temat ich szkodliwości dla organizmu człowieka, jednak z tych wykonanych do tej pory wynika, iż mają zdolność do przenikania przez uszkodzone partie skóry. Niestety okazuje się, że taka forma ochrony UV bardzo szkodzi ekosystemom wodnym, ale więcej o tym w dalszej części artykułu.

Filtry chemiczne są to substancje, które absorbują promieniowanie słoneczne i zamieniają je w nieszkodliwą energię cieplną. Ich zaletą jest konsystencja, która jest dość lekka  i dzięki temu dobrze się wchłania. Jednak ze względu na swą budowę chemiczną filtry te często powodują reakcje alergiczne, swędzenie, pieczenie oraz rumień. Warto również zauważyć, że nie są tak stabilne jak mineralne. Dodatkowo wiele filtrów chemicznych, które znajdują się w kosmetykach chroniących przed promieniowaniem UV to substancje szkodliwe dla organizmu ludzkiego. Szkodliwe filtry przenikające to m.in.: Ethylhexyl Methoxycinnamate, Octyl Methoxycinnamate, Benzophenone-3, Benzophenone-4, 4- Methylbenzylidene Camphor, Butyl Methoxydibenzoylmethane (Avobenzone), Homosalate, Octyl Dimethyl PABA, Octocrylene. Do bezpiecznych filtrów chemicznych należą: Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Ethylhexyl Triazone, Ethylhexyl Salicylate, Diethylhexyl Butamido Triazone, Terephthalylidene Dicamphor Sulfonic Acid

Ja polecam stosowanie filtrów mineralnych, ze względu na ich fotostabilność oraz fakt, iż są na tyle bezpieczne, że mogą być stosowane nawet przez alergików oraz noworodki.

Bezpieczeństwo raf koralowych

Szacuje się, że do mórz i oceanów rocznie trafia ok 18 ton (!!!) preparatów z filtrami przeciwsłonecznymi. To wszystko “wnosimy” do zbiorników wodnych na własnych ciele, stosując ochronę przed promieniowaniem UV. Jak łatwo się domyślić, ta kwestia odbija się szerokim echem i ma olbrzymi wpływ na funkcjonowanie ekosystemów wodnych. Popularne filtry przeciwsłoneczne zawierają oksybenzon, który jak twierdzą naukowcy, nawet w niewielkich ilościach może stanowić ogromne zagrożenie dla koralowców żyjących w ciepłym morzach i oceanach. Składnik ten wykazuje wysoką toksyczność. Problem jest poważny bo nawet niewielka ilość preparatu jest w stanie zagrozić życiu koralowców żyjących na rafie. Przede wszystkim powoduje ich blaknięcie i osłabienie odporności na zmiany klimatu, uszkadza również ich materiał genetyczny, a nawet prowadzi do śmierci mniejszych oraz bardziej wrażliwych organizmów. Musimy wiedzieć, że rafa koralowa, to żywy organizm, który żyje i oddycha dzięki swojej pęcherzykowatej strukturze. Szkodliwe dla tego procesu są również “nano” filtry mineralne, których cząsteczki zatykają pęcherzyki, przez co rafa umiera. W celu zapobiegania niszczenia raf koralowych, wiele krajów, szczególnie te położone na wyspach, wprowadziło zakaz stosowania kosmetyków zawierających szkodliwe dla organizmów wodnych substancje. Takich preparatów nie będziemy mogli używać, wybierając się na wakacje m.in. do Republiki Palau, na Hawaje, a także w niektórych częściach Meksyku. Ochrona raf koralowych i ekosystemów wodnych przed szkodliwymi filtrami UV jest bardzo ważna. Właśnie dlatego Alphanova Sun- producent w 100% ekologicznych, nie zawierających szkodliwych substancji i filtrów chemicznych kremów i sprayów z filtrem UV, przekazał 1 % dochodu ze światowej sprzedaży preparatów Alphanova Sun na rewitalizację rafy koralowej w rezerwacie podmorskiej przyrody w Saint Martin (Karaiby).

Kosmetyki Alphanova Sun

Alphanova Sun to kosmetyki, które zabieram ze sobą na wakacje od ok 5 lat, więc uważam, że udało mi się przetestować je w różnych, również ekstremalnych warunkach. Moja ochrona przed promieniowaniem UV charakteryzuje się tym, że musi być… wysoka. W związku z tym, że mam bardzo jasną karnację, która w kontakcie z promieniami słonecznymi reaguje poparzeniami oraz wysypką, zwykle wybieram preparaty z SPF 50. Jeśli jednak nie potrzebujecie tak wysokiej ochrony, nie musicie się martwić, marka Alphanova Sun w swojej ofercie ma również niższe faktory i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. W portfolio marki znajdziecie:

Kosmetyki ochronne z fitrem UV dla dzieci:

Alphanova Sun, Spray Przeciwsłoneczny, filtr 50, KIDS

Alphanova Sun, Mineralny Spray Przeciwsłoneczny SPF30 KIDS

dla dorosłych:

Alphanova Sun, Mineralny Krem Przeciwsłoneczny SPF50+ BB-  z delikatnych podkładem

Alphanova Sun, Mineralny Krem Przeciwsłoneczny SPF50

Alphanova Sun, Mineralny Spray Przeciwsłoneczny SPF 50

Alphanova Sun, Mineralny Krem Przeciwsłoneczny w kulce SPF50+, EXTREME SPORT

Alphanova Sun, Mineralny Spray Przeciwsłoneczny SPF30

Alphanova Sun, Mineralny Spray Przeciwsłoneczny SPF15

dla alergików, osób z wrażliwą skórę i niemowląt:

Alphanova Sun BIO Krem przeciwsłoneczny, hipoalergiczny, wodoodporny, filtr SPF30

Alphanova Sun BIO Krem przeciwsłoneczny, hipoalergiczny, wodoodporny, filtr SPF50

kosmetyki łagodzące, kojące i podkreślające opaleniznę:

Alphanova Sun, Kojący Żel po Opalaniu z Aloesem w Spray`u

Alphanova Sun Bio Olejek w Sprayu Utrwalacjący Opaleniznę z drobinkami

Alphanova Sun Bio Olejek w Spray'u Utrwalający Opaleniznę

Jeśli do tej pory nie wiedzieliście jaką ochronę przed promieniowanie UV wybrać, kompletując wakacyjną kosmetyczkę, mam nadzieję, że po przeczytania tego artykułu nie macie już wątpliwości, że powinny to być kosmetyki Alphanova Sun.
Autor: Edyta Majczak