Biodegradowalne pieluszki dla dzieci Beaming Baby

Pieluszka jest czymś co towarzyszy noworodkowi od pierwszych godzin po urodzeniu i pozostaje z nim dopóki nie nauczy się korzystać z nocnika. Z małymi przerwami na kąpiel oraz tzw. “wietrzenie” pupy, Maluch nosi pieluchę przez pierwsze 2,5- 3 lata życia. To również czas bardzo intensywnego rozwoju dziecka. Pieluszka powinna stanowić rozwiązanie, a nie być problemem, przez który Maluch nie będzie mógł się, np. swobodnie poruszać, czy będzie cierpiał z powodu odparzonej chemią pupy. Na sklepowych półkach znajdziemy mnóstwo pieluszek jednorazowych. Ja chciałabym Wam dzisiaj pokazać, że chcąc korzystać z jednorazówek wcale nie musimy produkować ton śmieci, które następnie wylądują na wysypisku i będą zalegać tam przez setki lat. Poza tym nie musimy wcale narażać delikatnej skóry Malucha na kontakt ze szkodliwą chemią. Jak to zrobić? Przeczytajcie.

Krótka i burzliwa historia “jednorazówki”

Pewnie niewielu rodziców wie, że pierwsza jednorazowa pieluszka (a raczej jej prototyp) została wymyślona i stworzona przez ówczesną publicystkę i redaktorkę Vogue’a i Harper’s Bazar… Marion Donowan, bo o niej mowa, była bardzo zaradną kobietą i kiedy została mamą zaczęła poszukiwać sposobu, który oszczędził by jej obowiązku prania brudnych pieluch. Swoją pierwszą “jednorazówkę”, Marion uszyła z zasłonki prysznicowej, potrzebny był bowiem nieprzemakalny materiał. Tak stworzyła pokrowiec na pieluszkę. Kreatywna i nowoczesna mama nie spoczęła jednak na laurach i mimo, iż produkt spełniał swoje podstawowe zadanie- był nieprzemakalny- nie zaprzestała poszukiwań materiału, który zapewniałby skórze swobodne “oddychanie. Tak stworzyła pieluszkę z tkaniny, z której były wykonane spadochrony- nylonu. Marion wprowadziła w swoim wynalazku jeszcze wiele modyfikacji. Po 10 latach od pojawienia się prototypu stworzonego przez Donovan, jej wynalazkiem zainteresował się Victor Mills z Procter& Gamble, aby w 1962 r. stworzyć na ich podstawie, po kilku modyfikacjach, pieluszki Pampers. Wiodąca marka rosła w siłę do lat 80 kiedy to coraz liczniej zaczęły pojawiać się informacje o szkodliwej chemii zawartej w pieluszkach. Badania jakości i składu jednorazówek, sprawiły, że już na początku lat 90, rodzice zaczęli szukać alternatyw dla swoich pociech. Jednak prawdziwy boom jeśli chodzi o tworzenie pozbawionych chemii, bez sztucznych barwników i biodegradowalnych pieluszek to ostatnich ok 10 lat.

Cykl życia pieluchy, czyli trochę statystyk

Czy kiedyś staraliście się policzyć ile Wasze dzieci zużywają pieluch podczas całego okresu pieluchowania? Wyobraźcie sobie stos, na którym leży ok 6 tys. jednorazówek… W przybliżeniu tyle właśnie zużyje Wasze dziecko do czasu, aż zacznie korzystać z nocnika. Według różnych badań, w przypadku używania klasycznych pieluszek jednorazowych, których część zewnętrzna jest złożona z polipropylenu lub polietylenu, z żelu absorbującego (poliakrylan sodu) oraz z warstwy wewnętrznej, do produkcji jednej pieluszki zużywana jest szklanka ropy naftowej. Ponadto, aby wykonać wnętrze pieluszek, które wystarczą dla jednego dziecka na cały okres pieluchowania, trzeba ściąć aż 4-5 drzew. Dodatkowo wybielanie chlorem lub innymi substancjami chemicznymi, obciąża środowisko i jest szkodliwe dla Malucha. Pieluszki zużyte przez jedno dziecko w okresie pieluchowania, spokojnie mogłyby zapełnić powierzchnię wielkości małej kawalerki i ważą ponad 800kg. Na wysypisku śmieci spędzą 300-500 lat, “przeżywając” tym samym zarówno dziecko, które ich używało jak i jego dzieci, wnuki oraz prawnuki. W tym czasie, rozkładające się pieluchy będą produkowały metan i kwasy, które potencjalnie mogą przedostać się do wód gruntowych. Spalanie również jest szkodliwe, gdyż większa ich część nie spala się i znajduje się również na wysypisku. W czasie palenia zaś wydalane są potencjalnie toksyczne dioksyny. Tak właśnie wygląda rzeczywistość jeśli chodzi o stosowania konwencjonalnych pieluszek jednorazowych.

Porównanie konwencjonalnych “jednorazówek” i biodegradowalnych Beaming Baby

Pieluszki jednorazowe nie muszą być pełne szkodliwej chemii. Istnieją zdrowsze i bardziej ekologiczne rozwiązania. Jeśli zastanawiacie się co wybrać dla swojego Maluszka, aby było bezpieczne i nie obciążało środowiska, wypróbujcie pieluszki Beaming Baby, są one dostępne w standardowej rozmiarówce. Na pewno znajdziecie odpowiednie zarówno dla noworodka, niemowlaka jak i starszego dziecka. Ponadto marka Beaming Baby ma również biodegradowalne worki, do których możemy wrzucić zużytą pieluszkę, wilgotne chusteczki oraz kosmetyki z dobrym składem, w sam raz dla delikatnej skóry Malucha. Beaming Baby jest w marcu marką miesiąca w ekoDrogerii, zaglądajcie tu, bo na dniach pojawi się dla Was super oferta… :-) Bądźcie również z nami na blogu, bo jeszcze w marcu powiemy Wam więcej na temat kosmetyków Beaming Baby w kontekście wyprawki dla noworodka.
Autor: Edyta Majczak