Większości osób narzuca się od razu odpowiedź – tak, powinniśmy. Wynika ona z nawyków i przekonania, że tylko mydłem możemy usunąć ze swojego ciała cząsteczki brudu. Nie jest to jednak tak oczywiste. Należy sobie najpierw odpowiedź na pytania, co to jest brud i dlaczego mydło go myje?

Składniki brudu na skórze mogą mieć różne pochodzenie: mogą to być cząstki organiczne i nieorganiczne. W kontakcie z ciałem człowieka sklejają się one ze skórą dzięki naturalnie występującym na skórze tłuszczom i białkom wynikającym m.in. z produkcji potu. Ich usunięcie w zależności od ilości może wymagać większej lub mniejszej liczby detergentów. Istotne w tym przypadku jest spojrzenie na swoje ciało jako na miejsce rozwoju mikroorganizmów żywiących się brudem. To właśnie one powodują nieprzyjemny zapach spoconych części ciała, ponieważ pot sam w sobie nie pachnie. W miejscach, gdzie warunki są bardziej w sprzyjające, te mikroorganizmy rozwijają się szybciej (lubią ciepło ;) ). Z powodów społecznych o higienę tych miejsc należy dbać najbardziej. Z powodów zdrowotnych powinniśmy dbać najbardziej o miejsca, gdzie potencjalnie bakterie, grzyby i wirusy mogą dostać się do wnętrza ciała. Naturalnie są to więc twarz, miejsca intymne, skaleczenia i „narzędzia”, którymi możemy się w tych miejscach dotykać, czyli dłonie.

W tych miejscach powinniśmy używać środków myjących i pracy mechanicznej (czyli np. szorowanie przy pomocy dłoni), która pozwala nam „poruszyć” brud.

Co to jest mydło?

Z chemicznego punktu widzenia mydło to sole metali i wyższych kwasów tłuszczowych. Warto jednak powiedzieć co to jest mydło ze strony zwykłego człowieka, który z niego korzysta – jest to substancja płynna lub stała, łatwo rozpuszczalna w wodzie, która pozwala na skuteczne usunięcie brudu. W naszej ofercie znajdziecie wiele rodzajów mydeł klikając tutaj. Jeżeli chcecie zapytać, jakie mydło najzdrowsze będzie dla Waszej skóry - napiszcie do nas, postaramy się Wam pomóc.

Dlaczego mydło myje i usuwa brud?

Główną rolą mydła jest zmniejszenie napięcia powierzchniowego wody na granicy faz oraz usunięcie cząsteczek tłuszczu. Micele cząsteczek mydła jedna po drugiej odrywają fragmenty tłuszczu z brudem i wynoszą go na powierzchnię wody (to tak w skrócie ;) ). Dlatego musimy też potraktować myte miejsce mechanicznie. Dzięki temu więcej cząsteczek mydła może odrywać cząsteczki brudu, a to powoduje, że jest skuteczniejsze. Warto jednak pamiętać, że tradycyjnie stosowane gąbki nie są najlepszym narzędziem do tego działania, ponieważ wilgotne i stosunkowo ciepłe środowisko, jakie panuje w gąbce, jest idealne do rozwoju drobnoustrojów. Kiedyś dokładniej opowiemy Wam, dlaczego nie używać gąbki.

Czy mydło jest szkodliwe dla skóry?

Jak zwykle najtrafniej jest powiedzieć „to zależy”. Tłuszcz zawarty między komórkami skóry jest traktowany przez składniki mydła tak samo jak ten na jej powierzchni. Przy okazji najbliższe komórki skóry mogą też być naruszone i oderwane. Zatem najlepiej szorować z mydłem to, co brudne, a inne miejsca traktować wodą, która sama też usunie niewielkie ilości brudu. Ważne jest również odpowiednie dobranie detergentu zawartego w mydle, bo nie każdy jest taki sam (poruszymy ten temat w jednym z przyszłych postów).

Dlaczego mydło lepiej sprawdza się do prania niż do mycia?

Mydło do prania sprawdza się lepiej niż do mycia, ponieważ zabrudzenia na powierzchni ubrań mogą być usunięte w całości. Ważne jest, aby detergent został dobrze wypłukany ze struktury włókien i nie miał później styczności z naszym ciałem. Nie należy jednak przesadzać z jego ilością, ponieważ niektóre rodzaje materiałów mogą zostać uszkodzone – podobnie jest ze skórą.

To jak, myć się mydłem czy nie?

Myć, ale zgodnie ze starym powiedzeniem „częste mycie skraca życie”. To właśnie w częstym myciu można dopatrywać się przyczyn wielu alergii, a nawet astmy. Organizm człowieka ciągle jest pobudzony do zwalczania zagrożenia, a będąc zbyt sterylni, nie dajemy mu szansy się wykazać.