FAQ: Drewniany gryzak dla niemowląt - czy warto?

Ząbkowanie to jeden z trudniejszych okresów w rozwoju dziecka. Wśród wielu środków zaradczych, które stosujemy, aby zminimalizować swędzenie dziąseł są gryzaki na ząbkowanie. W związku z tym, że dostajemy od Was mnóstwo pytań o to jaki gryzak wybrać? Kiedy zacząć dawać go dziecku? I czy drewniany gryzak jest bezpieczny? Mamy dla Was razem z marką Lullalove- ekspertów od gryzaków dla niemowlaków, porcję odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat samego ząbkowania, zajrzyjcie również do jednego z naszych wcześniejszych artykułów (klik).

Drewniany gryzak dla niemowląt- czy warto?

Rodzice bardzo często stresują się podawaniem maluszkowi drewnianego gryzaka ze względu na jego twardość. Drewniany gryzak dla dziecka Lullalove został wykonany z drewna klonowego, które nie jest zbyt twarde i bardzo dobrze “pracuje”. Dodatkowo maluch sam dozuje sobie nacisk, a musimy wziąć pod uwagę, że nie ma tyle siły co dorosła osoba. Zastanawiając się nad wyborem gryzaka dla niemowlaka, bierzemy również pod uwagę jego preferencje. Są maluszki, które wolą gryzaki drewniane, ale znajdą się też takie dzieci, które będą wolały te wykonane z bardziej miękkich materiałów. Decydując się na drewniany gryzak, należy zawsze sprawdzić skąd pochodzi materiał, czy produkt został należycie wykonany oraz czy spełnia wszelkie standardy, które powinien spełniać produkt tego typu. O gryzaki dla dzieci marki Lullalove jesteśmy spokojni, bo naprawdę dbają o jakość oraz o to, aby wszystko było bezpieczne i przystosowane dla maluszków. Ponadto wśród produktów Lullalove znajduje się kilka wzorów drewnianych gryzaków, dzięki czemu bez problemu trafią w gust nawet najbardziej wybrednych niemowlęcych, gryzakowych koneserów. Jeśli pytacie, czy warto zdecydować się drewniany gryzak dla niemowlaka, odpowiedź brzmi- tak. Warto jednak poznać preferencje dziecka, czyli najlepiej mieć dodatkowo gryzak z bardziej miękkiego materiału, np. kauczukowy, aby maluch mógł sobie wybrać.

Ile gryzaków powinno mieć dziecko na cały okres ząbkowania?

My, podobnie jak eksperci marki Lullalove, zalecamy posiadanie dwóch gryzaków- drewnianego i kauczukowego. Stosowane na poszczególnych etapach pojawiania się uzębienia, jeśli będą odpowiednio eksploatowane, posłużą przez cały okres ząbkowania. Na początku, kiedy zaczynają swędzieć dziąsła, maluch zazwyczaj wybiera drewniany gryzak, który jest twardszy i idealnie je masuje. Warto mieć go pod ręką i podawać maluchowi kiedy ten zaczyna brać do buzi i ssać przedmioty do tego nieprzeznaczone, np. szczebelki łóżeczka. Kiedy dziąsło jest już rozpulchnione i zaczyna pojawiać się ząbek, wtedy maluchy zwykle preferują coś bardziej miękkiego. Idealny każe się wtedy gryzak kauczukowy. Pamiętajmy jednak, aby podobnie jak w przypadku gryzaków drewnianych, wybierać produkty bezpieczne i wykonane faktycznie z kauczuku, a nie z domieszkami PVC, BPA, metali ciężkich czy flalanów. To bardzo ważne, bo niemowlak będzie wkładał to do buzi. Wybierając gryzak kauczukowy Lullalove macie pewność, że jest on w 100% bezpieczny, wykonany z mleczka kauczukowego w Hiszpanii oraz posiada wszelkie certyfikaty i spełnia wszelkie wymogi stawiane produktom przeznaczonym do kontaktu z dziećmi.

Jak myć i dbać o drewniany gryzak?

Przede wszystkim należy pamiętać, że zarówno gryzak drewniany jak i gryzak kauczukowy to rzeczy osobiste dziecka. Zdecydowanie nie pożyczamy, nie oddajemy, nie wykorzystujemy dla drugiego i kolejnego dziecka. Poza tym gryzaki naturalnie się zużywają. Gryzaki dla niemowląt Lullalove zostały tak wykonane, że nie ma w nich żadnych otworów. Wszystko po to, aby nie tworzyć miejsc, gdzie zbiera się ślina, w której po jakimś czasie rozwijają się bakterie. Zarówno drewniany gryzak jak i kauczukowy można myć wodą z mydłem. Do ich czyszczenia dobrze też sprawdza się antybakteryjny spray do zabawek Bentley Organic. Należy tylko pamiętać, aby po myciu dokładnie je wysuszyć przed podaniem ich ponownie dziecku. Nie sterylizujemy i nie wyparzamy drewnianych gryzaków, zwykłe mycie im wystarczy. W celu ograniczenia ilości lądowań gryzaka na podłodze jak i w innych, czasem trudno dostępnych miejscach, warto pomyśleć o zawieszce, którą przypinamy z jednej strony do gryzaka, a z drugiej do ubranka dziecka. Marka Lullalove jest na to przygotowana i posiada w swojej ofercie drewniane gryzaki z serii Mamari od razu z zawieszkami.

Co zrobić kiedy dziecko podczas ząbkowania intensywnie się ślini?

Okazuje się, że nadmierny ślinotok, to bardzo częsty problem podczas ząbkowania. Eksperci z Lullalove również na to znaleźli super patent. Gryzak dla niemowlaka przypięty na napy do śliniaka... to działa! Do wyboru mamy dwie opcje: śliniak z drewnianym gryzakiem i śliniak z gryzakiem kauczukowym. Dopóki maluch nie ząbkuje, możemy używać samego śliniaczka, np. do karmienia, natomiast kiedy zajdzie taka potrzeba, można z powrotem przypiąć gryzaczek. Mechanizm jest bardzo prosty w obsłudze. Olbrzymim plusem śliniaka jest to że został wykonany z wiskozy bambusowej, która jest bardzo chłonna. Dodatkowym plusem połączenia śliniaczka z gryzakiem na ząbkowanie jest to, że maluch ma go zawsze przy sobie, gryzak nie gubi się i nie spada.

Mamy nadzieję, że tekst okazał się przydatny i temat gryzaków nie ma już przed Wami tajemnic. Jeśli planujecie zakup gryzaczka w najbliższym czasie, to do jutra (09.11) macie rabat -15% na całą markę Lullaove. To co gryzak drewniany, czy kauczukowy, a może obydwa?
Edyta Majczak