FAQ: Sprzątanie przedświąteczne,

czyli dlaczego warto używać zdrowych środków czystości?

Już za chwilę z rękawami zakasanymi do łokci, w rytmie “Last Christmas” zabierzemy się za świąteczne porządki. Czytając to dzisiaj, na pewno wiele osób stwierdzi, że to jeszcze za wcześnie, bo do Świąt zostało jeszcze trochę czasu, ale… nie dajmy się zwieźć! Za chwilę wpadniemy w szał przygotowań, kupowania prezentów, wybierania choinki, przedświątecznych spotkań z przyjaciółmi i ani się obejrzymy, a obudzimy się 22 grudnia w sobotę przed Wigilią i zaczniemy się zastanawiać czy, aby na pewno mamy odpowiednie zasoby, aby sprawnie i bezstresowo przeprowadzić akcję “porządki przedświąteczne”. Pamiętajcie, że urzekający, iglasty aromat choinki nie powinien być zmącony przykrym zapachem chemii, unoszącym się w powietrzu podczas sprzątania. Dlatego właśnie dzisiaj odpowiadam na najczęściej zadawane pytania dotyczące sprzątania i naturalnych środków czystości.

Dlaczego chemiczne środki czystości są szkodliwe?

Niektóre chemiczne środki czystości sprawiają, że podczas ich stosowania od razu zaczynamy źle się czuć, szczególnie narażone na działanie chemii są drogi oddechowe oraz skóra. Inne dają objawy stosowania w dłuższym okresie. W większości produktów, równo ustawionych na sklepowych półkach znajdziemy chlor (wybielacze, płyny do toalet, odplamiacze, proszki do prania), który jest szkodliwy głównie ze względu na jego oddziaływanie na drogi oddechowe. Robiąc świąteczne porządki, unikajmy stosowania preparatów z chlorem, zamieniając je na takie, które w składzie mają, naturalne substancje wybielające, np. sodę oczyszczoną.

W płynach do mycia naczyń szkodliwe są laurylosiarczany (SLS, SLES), czyli substancje powierzchniowoczynne, które z jednej strony wspomagają usuwanie tłuszczu z naczyń, a z drugiej są toksyczne oraz wysuszają skórę dłoni. Planując sprzątanie przed świętami, łatwo można je zastąpić którymś z naturalnych płynów do mycia naczyń, który w składzie zamiast SLS ma glukozyd kokosowy lub kaprylowy, zdecydowanie łagodniejsze dla skóry dłoni, np. Płyn do mycia naczyń Bentley Organic

W odświeżaczach powietrza znajdziemy formaldehydy, które wpływają na podrażnienie dróg oddechowych, powodują bóle głowy, a często również biegunki u dzieci, a przecież przed Świętami wystarczy zapach choinki, nie potrzeba odświeżaczy. Jeśli zdecydujecie się na sztuczną choinkę, która nie pachnie lasem i chcecie sobie ten niepowtarzalny klimat stworzyć, wystarczy zapalić świecę, np. Hagi Zimowy Las.

Wodorotlenek sodu zawarty, np. w płynach i kostkach do czyszczenia i odświeżania toalety, działa drażniąco w przypadku kontaktu ze skórą oraz jeśli zostanie połknięty. Proszki do czyszczenia z kolei zawierają silne substancje żrące, które mogą wywołać reakcje alergiczną, działają drażniąco zarówno na skórę jak i na śluzówkę. Można uniknąć tych nieprzyjemnych efektów ubocznych używając ekologicznych środków czystości na bazie naturalnych składników, np. Żel do toalet Ecozone, Probiotyczny środek do udrażniania rur Tri- Bio czy Kostki do WC Etamine du Lys.

W płynach do mycia szyb i luster znajduje się skażony alkohol oraz amoniak, które drażnią drogi oddechowe. Przebywanie w pomieszczeniu, w którym były używane, powoduje pogorszenie samopoczucia, a u osób które są bardziej wrażliwe na składniki chemiczne, może wywołać zawroty głowy. Unikniemy negatywnych skutków wywoływanych przez składniki zawarte w płynach do mycia szyb, jeśli do sprzątania przed świętami i nie tylko, zastosujemy naturalne środki czystości, np. ocet, a jeśli nie lubicie jego charakterystycznego zapachu, np. spraye do szyb Tri- Bio, Bentley Organic czy Etamine du Lys.

2. Planuję świąteczne porządki i nie wiem jakie środki czystości powinnam wybrać. Czy ekologiczne środki czystości są uniwersalne i dobrze wyczyszczą każdy rodzaj powierzchni?

Większość naturalnych i ekologicznych środków czystości jest uniwersalna, bo można przetrzeć nimi tak samo wannę jak i blat w kuchni, szczególnie polecam uniwersalne spraye Bentley Organic, Ecozone, Etamine du Lys i Yope. Wśród naturalnych środków czystości jest jednak bardzo wiele, które na opakowaniu mają opisane konkretne przeznaczenie jak, np. spray do płyty indukcyjnej  czy do przypalonych piekarników Etamine du Lys, spray do marmuru Ecozone, spray do drewna Tri- Bio. Takie preparaty mające swoje przeznaczenie do usuwania konkretnego rodzaju zabrudzeń albo czyszczące konkretny rodzaj powierzchni mają w składzie odpowiednie substancje, dostosowane tak, aby usuwać zabrudzenia i nie niszczyć powierzchni. Czasami producenci naturalnych środków czystości piszą na opakowaniu do jakich powierzchni nie stosować preparatu. W preparatach do pielęgnacji drewna lepiej unikać kwasków, do wyrobów ze skóry nie używać środków czystości na bazie sody oczyszczonej, bo może zostawić smugi. Do pielęgnacji drewnianej podłogi najlepiej sprawdzą się produkty na bazie naturalnych olejków i wosków. Świąteczne porządki kiedy jesteśmy bogatsi o tę wiedzę to będzie “bułka z masłem”.

3. Od czego warto zacząć przygodę z ekologicznymi środkami czystości?

Tu wiele zależy od potrzeb i oczywiście od budżetu. W tej chwili jest dobry czas na to, aby wymienić swoją “chemię domową” na naturalne środki czystości, bo z okazji świątecznych porządków znajdziemy wiele promocji na środki czystości. Kiedy ok 5 lat temu zrezygnowałam ze stosowania szkodliwej chemii w domu zrobiłam rewolucję, wyrzuciłam wszystko co szkodliwe i zaopatrzyłam się w naturalne środki czystości. Na początek zdecydowałam się na spraye do łazienki, kuchni i szyb, płyn do toalet oraz płyn do mycia naczyń, plan minimum został zrealizowany. Potem sukcesywnie, w miarę potrzeb, w moim domu pojawiały się również inne- bardziej “zaawansowane” preparaty, np. do czyszczenia piekarnika, do usuwania trudnych zabrudzeń. Jeśli chodzi o jakość to wszystko zależy od firmy, mam kilka takich produktów, które stosuje od tych 5 lat uzupełniając zapasy kiedy opróżnię kolejną butelkę, a w niektórych przypadkach nawet zużycie jednego opakowania stanowiło wyzwanie. W tym roku podczas świątecznych porządków, stawiam na moje sprawdzone naturalne środki czystości, oto one:

Bentley Organic, Antybakteryjny i Bezpieczny Środek do Czyszczenia Powierzchni (Kuchennych i innych)-spray, 500ml

Ecozone, Płyn do Mycia Naczyń Limonkowy, 500 ml

Etamine du Lys, Spray do Łazienki 3 w 1 z Organiczną Pomarańczą

Earth Friendly Products, Pietruszkowy Spray Czyszczenia Wszystkich Powierzchni, 500ml

Only Eco, Żel do czyszczenia toalet, 750ml

TRI-BIO, Naturalny Olejek do Pielęgnacji Drewna, 250 ml

Croen, Płyn Podłogi, Gres, Panele, 750ml

Nie chcę przekonywać Was, że świątecznie porządki z szorowaniem, ścieraniem kurzu i polerowaniem luster jest najprzyjemniejszą rzeczą na świecie. Musicie mi jednak uwierzyć, że naturalne środki czystości są bezpieczniejsze niż chemia. Jeśli chcecie spróbować, to w dniach 6-7.12 macie rabat -15% na całą kategorię sprzątanie. Świąteczne porządki z testowaniem naturalnych nowości na pewno będą przyjemniejsze.(NIE)Perfekcyjna Pani Domu

Edyta Majczak