Higiena jamy ustnej w duchu zero waste. Jak dbać o zęby i dziąsła, nie szkodząc środowisku? 

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest niezwykle ważne nie tylko ze względu na zachowanie pięknego uśmiechu i świeżego oddechu, ale również zdrowia. W celu utrzymania odpowiedniego poziomu higieny jamy ustnej powinniśmy szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie- rano i wieczorem. Wieczorna rutyna mycia zębów powinna być wzbogacona o ich nitkowanie oraz płukanie jamy ustnej. Pozwala to zapobiec powstawaniu stanów zapalnych w obrębie tej części ciała, zapobiega powstawaniu próchnicy oraz zmniejsza nadwrażliwość zębów. Dbając o higienę  jamy ustnej w codziennym życiu jesteśmy zmuszeni do nabywania licznych produktów i przedmiotów, często pakowanych w plastik. Zwróćmy uwagę na to jak bardzo obciąża to nasze środowisko. Powszechnie używana szczoteczka do mycia zębów wykonana z plastiku jest odpadem, który nie podlega ponownemu przetworzeniu, płyny do ust, których czas zużycia jest bardzo krótki występujące w dużych plastikowych butelkach, kupujemy regularnie w niewielkich odstępach czasu. Czy zatem możliwe jest dbanie o higienę jamy ustnej przy zachowaniu zasad zero i less waste? 

Jak dbać o zęby, gdy nie chcemy kupować zbyt wiele plastiku? 

Szczoteczka do zębów 

To przedmiot codziennego użytku. Powinna być wymieniana średnio co 2-3 miesiące, by umożliwić prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej. Przeciętnie każdy człowiek podczas swojego życia zużywa około 300 szczoteczek. Jeśli weźmiemy pod uwagę całą populację to generuje to kilkaset milionów kilogramów zużytego, nienadającego się do recyklingu plastiku rocznie, około 3,6 miliarda sztuk zużytych produktów rocznie. 

Wprowadźmy do naszej codziennej rutyny tak małą zmianę jaką jest wymiana szczoteczki plastikowej na tę wykonaną z materiałów biodegradowalnych, przyjaznych dla środowiska. Szczoteczki wykonane z tworzywa kompostowanego możesz umieścić w kosztu na odpady organiczne. Tego typu przyrządy wykonane są z drewnabambusa lub włókien kukurydzianych. Szczoteczka jest tak samo trwała, lekka i wygodna w użyciu jak standardowa szczoteczka wykonana z plastiku. Różnica między nimi polega na zdolności do szybkiego rozkładu szczoteczek wykonanych z ekologicznych materiałów. 

Standardowa szczoteczka do zębów rozkłada się około 500 lat, a wcześniej rozpada się do struktury mikroplastiku zagrażającemu organizmom żywym. Rozkład ekologicznej szczoteczki jest nieporównywanie krótszy i wynosi (w zależności od np. rodzaju drewna, klimatu, wilgotności powietrza) od 10 do 100 lat. Podczas procesu rozkładu nie stanowi niebezpieczeństwa dla środowiska i rozkłada się w sposób naturalny, tak samo jak np. obcięte gałęzie drzew. Szczoteczki bambusowe marki Humble Brush wykonane są z bambusa pozyskiwanego ze zrównoważonej gospodarki leśnej. Bambus zawiera w sobie naturalne składniki zapobiegające gniciu jego użytkowania możesz czuć się w pełni bezpieczny. 

Pasta do mycia zębów 

To kolejny niezbędnik w drodze do pięknego i zdrowego uśmiechu. Rocznie na świecie sprzedawanych jest około 20 miliardów tubek tego produktu. Każda składa się z kilku warstw różnego plastiku otoczonych warstwą aluminium, która ma za zadanie chronić skład i zapach pasty. Zużyte tubki to kolejny odpad trudny do składowania i w większości niepoddający się recyklingowi. 

Ten problem możemy z łatwością rozwiązać zmieniając pastę na tę w opakowaniu szklanym. Produkt zapakowany w słoiczki zachowuje swoje właściwości, a składniki myjące i pielęgnacyjne pozostają aktywne równie długo jak ten zapakowany w plastikowe opakowanie. Tego typu pasty mogą być bezpiecznie używane przez 12 miesięcy od otwarcia opakowania. Pasty w słoiczkach marki Georganisc zamknięte są w opakowaniach całkowicie bezodpadowych. Słoik nie zawiera w sobie plastiku: część produktu nadaje się do recyklingu, a część ulega biodegradacji. Samo pudełko, w które zapakowany jest produkt wytworzone jest z kompostowanego papieru rzemieślniczego oraz tuszu pochodzenia roślinnego. 

Właściwości pasty do zębów zależą od zawartości naturalnego olejku pochodzenia roślinnego. Wybierz pastę zawierającą miętę pieprzową lub miętę zieloną, jeśli zależy Ci na regeneracji i zapobieganiu stanów zapalnych jamy ustnej. Olejki miętowe mają ponadto właściwości chłodzące, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwbólowe. Pasta z zawartością olejku herbacianego, który również działa silnie antyseptycznie, także jest świetnym wyborem do higieny jamy ustnej. Zapobiega powstawaniu stanów zapalnych spowodowanych drobnoustrojami oraz przyśpiesza gojenie się ran i uszkodzeń w obrębie jamy ustnej. 

Pasta do zębów z dodatkiem olejku z mandarynki przypadnie do gustu najmłodszym. Jej smak i zapach sprawiają, że dzieci z chęcią zabiorą się za codzienne mycie zębów. Poza tym wspomniana substancja roślinna jest w pełni bezpieczna zarówno dla dzieci jak i kobiet w ciąży. Działa niezwykle łagodząco i odświeżająco pozwalając na zachowanie pięknego i zdrowego uśmiechu. Pasta z dodatkiem węgla aktywnego poza zdolnościami myjącymi i antyseptycznymi jest doskonałym wyborem jeśli chcesz w sposób naturalny i bezpieczny dla szkliwa wybielić swoje zęby. Każda z past zaopatrzona jest dodatkowo w szpatułkę do nabierania produktu dzięki czemu w sposób higieniczny możesz przenieść pastę na swoją szczoteczkę. 

Płyn do płukania jamy ustnej 

Płyn do płukania to kolejny niezbędnik w walce o piękny uśmiech. Czy jednak jesteśmy skazani na częste kupowanie kolejnej plastikowej butelki zawierającej ten produkt? Odpowiedz brzmi nie. Na rynku pojawiają się rozpuszczalne tabletki umożliwiające nam samodzielne i szybkie przygotowanie płynu do płukania jamy ustnej. Wystarczy rozpuścić jedną pastylkę w około 20 mililitrach wody (około dwie duże łyżki) i lekko zamieszać. Jest to rozwiązanie zarówno ekologiczne jak i przyjazne naszej kieszeni. Duże opakowanie tabletek marki Georganisc zawierające 720 sztuk pastylek pozwoli na korzystanie z produktu przez cały rok (gdy 1 osoba stosuje 2 tabletki dziennie). Jest to niezwykle ekonomiczne rozwiązanie, jeśli porównamy to do około comiesięcznego nabywania nowej butelki płynu do płukania. 

Wspomniany kosmetyk do zachowania prawidłowej  higieny jamy ustnej pozwala na zredukowanie ilości drobnoustrojów bakteryjnych, które prowadzą do powstawiania nieprzyjemnego zapachu z ust oraz pojawienia się płytki nazębnej. Wspomaga on szczotkowanie zębów, wyrównuje pH w jamie ustnej. Codzienne używanie płynu do płukania jamy ustnej pozytywnie wpływa na stan zębów i dziąseł. Naturalne płyny pozbawione są fluorków, gliceryny, SLS, a za to bogate w olejki roślinne o właściwościach pielęgnacyjnych, odświeżających, antyseptycznych co skutkuje pięknym uśmiechem oraz świeżym oddechem. 

A jak nitkować zęby w duchu zero waste? 

Nić dentystyczna pozwoli nam dotrzeć do newralgicznych miejsc takich jak przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki jedzenia oraz płytka nazębna. Stosowanie nici dentystycznej jest niezbędne by utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej i zapobiegać chorobom zębów takich jak próchnica czy paradontoza. Specjaliści polecają ich używanie raz dziennie: rano lub wieczorem. Jeśli nie nitkujemy zębów, w miejscach stycznych między nimi zaczynają tworzyć się przebarwienia, gromadzi się płytka nazębna i w konsekwencji pojawiają się ubytki, które stanowią wskazanie do wizyty u dentysty. 

Naturalne nici dentystyczne wykonane są z materiałów w pełni biodegradowalnych i bezpiecznych dla środowiska. Naturalne nici wykonane z jedwabiu pokryte woskiem roślinnym woskiem Candelilla pozwalają na skuteczne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowychWosk zapobiega tworzeniu się uszkodzeń dziąseł, które to uszkodzenia mogą być spowodowane intensywnym nitkowaniem. Poza tym w skład nici wchodzą naturalne olejki roślinne o właściwościach antyseptycznych, pielęgnujących, odświeżających. 

Higienizacja jamy ustnej w duchu zero waste – dbając o siebie, wspierasz środowisko! 

Podsumowując: odpowiedź na pytanie, czy można dbać o prawidłową higienę jamy ustnej przy jednoczesnym zachowaniu zasad zero waste, brzmi tak. Jeśli zdecydujemy się na zmianę naszych codziennych nawyków związanych z codzienną pielęgnacją jamy ustnej nasze działania mogą przynieść wiele pozytywnych efektów nie tylko dla środowiska, ale też naszemu stanu zdrowia. Naturalne olejki są substancjami bezpiecznymi i ekologicznymi, które zapewniają uczucie świeżości, przyjemny oddech oraz co najważniejsze mają pielęgnacyjne działanie na płytkę nazębną oraz dziąsła. Pamiętajmy, że surowce, z których wykonane są opakowania oraz przyrządy do pielęgnacji jamy ustnej mają wielkie znaczenie dla naszego środowiska. Nie obciążajmy go dodatkowymi zbędnymi odpadami, jeśli możemy pozwolić sobie na łatwo dostępne i przyjaźniejsze naszemu budżetowi ekologiczne alternatywy.