Pralka jest jednym najbardziej energochłonnych urządzeń w naszych domach, z których nie możemy jednak zrezygnować. W wielu gospodarstwach domowych oszczędzanie wody opiera się jedynie na ograniczaniu strumienia podczas mycia naczyń oraz połowicznym napełnianiu wanny lub braniu krótkiego prysznica. Wiele wody marnuje się przez niewiedzę oraz nieekonomiczny sprzęt znajdujący się wciąż w wielu gospodarstwach domowych. Jak zatem zmniejszyć ilość zużywanej wody i prądu, a tym samym obniżyć rachunki? Jak wyczyścić pralkę domowymi sposobami i jak dbać o nią na co dzień?

Jak dbać o pralkę i środowisko? Przydatne wskazówki

Producent każdej pralki ma obowiązek określenie w specyfikacji urządzenia ilości wody, którą zużywa pralka w jednym cyklu prania w standardowym trybie pracy. W zależności od urządzenia widełki zużycia wody na jeden cykl prania są bardzo różne i mogą wynosi od 35 litrów do nawet 80 litrów, co jest równe pojemności małej wanny.

Przed zakupem pralki sprawdź, jaki jest jej pobór wody, niepozorne i nieznaczące na pierwsze rzut oka różnice mogą w dłuższej perspektywie czasu okazać się kosztowne. Dla porównania pralka, która zużywa o 10 litrów wody mniej w skali jednego prania (przy założeniu, że w ciągu roku zrobimy ich 100), pozwoli nam na zaoszczędzenie około 1 000 litrów wody. Przełoży się to bezpośrednio na płacone przez nas rachunki. Ilość marnowanej wody podczas prania może być duża nie tylko za sprawą sprzętu, ale również złych nawyków, które często powielane są latami. W dalszej części wpisu dowiesz się, co zrobić by Twoja pralka pobiegała zarówno mniej wody, jak i energii elektrycznej.

· Odpowiedni sprzęt - oszczędną pralkę powinny cechować dwie rzeczy: niski pobór wody na jedno pranie oraz sama jego efektywność. W wyborze takiego urządzenia pomogą nam oznaczenia od A do C, gdzie A oznacza najwyższą klasę urządzenia, które nie potrzebuje prania wstępnego by skutecznie poradzić sobie z zabrudzeniami. Im niższa jest klasa urządzenia, tym większe jest prawdopodobieństwo, że ubrania nie będą czyste po jednym praniu lub będziemy musieli użyć opcji prania wstępnego wiążącego się z pobraniem dodatkowej, często nawet dwa razy większej, ilości wody i energii elektrycznej

· Zabrudzenia – im brudniejsze pranie, tym więcej wody będzie potrzebnej do skutecznego wyprania ubrań (nawet w obrębie jednego trybu). Zabrudzenia takie jak ziemia, piasek, błoto wymuszają na urządzeniu pobierania dodatkowej ilości wody. Wielokrotne wlewanie i wylewanie wody znacznie wpływa na jej zużycie. Pamiętaj więc, by np. ubrania robocze ubrania do uprawianie sportu na zewnątrz dokładnie otrzepać przed praniem.

· Zapełnianie bębna - pamiętaj, by umieszczać w pralce odpowiednią ilość ubrań. Tryb prania połowy wsadu będzie kosztował cię w rezultacie o 20% więcej zużytej wody i energii niż jedno pojedyncze pełne pranie. Dwa prania połowy wsadu w rezultacie są mniej ekonomiczne niż jedno pełne. Za duża ilość rzeczy w pralce może spowodować problemy z płukaniem. Pralka może wykryć zbyt duże zmętnienie wody, co w konsekwencji powoduje wielokrotne opróżnienie i napełnianie bębna.

· Dozowanie środków piorących - kolejnym powodem pobierania przez pralkę większej ilości wody jest stosowanie zbyt dużej ilości detergentów. Sensory nowoczesnych pralek wykrywają zbyt dużą ilość piany i próbując zrównoważyć jej zawartość, powodują zużycie większej ilości wody. Możesz w ten sposób marnować dużo wody, nawet o tym nie wiedząc. Pamiętaj, by kierować się zaleceniami producenta środka do prania umieszczonego na tyle opakowania, by stwierdzić, jaka ilość preparatu jest potrzebna. Ilość środka zależy od ilości prania, jego trybu, materiału, z którego wykonane są prane rzeczy, oraz poziomu zabrudzeń.

· Tryb ekonomiczny – oznaczony jest na panelu strefowania jako napis EKO lub symbol listka. Został stworzony przede wszystkim, by zmniejszyć zużycie energii pobieranej podczas prania, co wiąże się z pozytywnym wpływem zarówno na środowisko, jak i na domowe finanse. Wyróżnia się on na tle innych programów czasem trwania oraz temperaturą wody. Mogłoby się wydawać, że wydłużony czas prania wymaga zużycia większej ilości energii i wody, ale jest wprost przeciwnie. Dłuższy program ekonomicznego prania pozwoli na wypranie tekstyliów o średnim zabrudzeniu przy użyciu wody o niższej temperaturze (około15 - 30 °C). Wydłużony czas pracy pralki przy trybie EKO trwa około 1,5 h, ale dzięki temu pralka nie zużywa prądu, by zasilić silnie pracujące grzałki. To właśnie grzałki odpowiadają za największe zużycie energii elektrycznej. Dzięki obniżeniu temperatury prania obniżamy pobranie prądu nawet o kilkanaście procent, co przekłada się na niższe rachunki.

Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować, wybierając preparat do prania?

Dokonując wyboru o zakupie środka do prania, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na skuteczność wybranego produktu oraz jego bezpieczeństwo. Coraz większej części społeczeństwa dotyczą problemy skórne, które objawiają się wysypkami i swędzeniem powierzchni skóry. Detergenty, których używamy do prania ubrań, mają bezpośredni kontakt z ciałem z uwagi na noszenie ubrań, spaniu w pościeli, które były w nich wyprane.

Wybierając produkt, zwróćmy uwagę na koncentrację składników aktywnych, które się w nim znajdują: detergentów. Ich większa koncentracja przekłada się na wydajność produktu oraz jego skuteczność. Pamiętajmy jednak, by odpowiednio dozować produkty! Zbyt duża ilość detergentu nie wpływanie na skuteczność prania, spowoduje jedynie, że pewna ilość substancji szydzącej pozostanie na odzieży i w efekcie może spowodować reakcję alergiczną lub podrażnienie. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie, jakie dozowanie poleca producent.

Unikajmy środków myjących wzbogaconych o syntetyczne środki zapachowe i barwniki. To właśnie one stanowią najczęstsze alergeny i substancje drażniące skórę. Warto również zauważyć, że ich obecność nie ma żadnego wpływu na skuteczność prania. Jeśli chcesz nadać swojemu praniu zapach, to bezpieczniejszym sposobem jest użycie naturalnego olejku eterycznego.

My ze swojej strony z czystym sumieniem możemy polecić płyny do prania i płukania marki Tri-Bio. Składniki w nich zawarte są pochodzenia roślinnego z bioenzymami oraz składnikami mineralnymi. Delikatna formuła sprawia, że produkty sprawdzą się nawet przy praniu rzeczy dziecięcych oraz ubrań osób o wrażliwej skórze, obarczonych alergiami lub astmą.

Ich skład ogranicza się do niezbędnego minimum, dzięki któremu są one skuteczne w swoim działaniu:

  • Mydło: ma właściwości amfifilowe, zbudowane jest z części hydrofilowej i hydrofobowej. Zgodnie z zasadą „podobne rozpuszcza się w podobnym” fragment hydrofilowy rozpuszcza się w wodzie, a lipofilowy łączy się z cząsteczkami tłuszczu i brudu. Cząsteczki mydła otaczają cząsteczki tłuszczu i tworzą na ich powierzchni warstwę, w której fragmenty lipofilowe rozpuszczone są w tłuszczu, a hydrofilowe wystają nad powierzchnię. Na powierzchni tłuszczowej kuleczki powstaje rozpuszczalna w wodzie hydrofilowa otoczka zapobiegająca ponownemu zbiciu się fragmentów tłuszczowych w większe grupy i ułatwia jego usunięcie.
  • Niejonowe środki powierzchniowo czynne: zmniejszają napięcie powierzchniowe, mają duże zdolności pianotwórcze. Skutecznie usuwają zabrudzenia.
  • Enzymy (amylaza, lipaza, mannanaza i proteaza): enzymy usuwają określone substancje z powierzchni naczyń: białka, tłuszcze czy cukry.
  • Fenoksyetanol: zwalcza drobnoustroje, w tym wirusy i bakterie.

W swoim składzie nie zawiera fosforanów, formaldehydów, wybielaczy na bazie chloru, sztucznych barwników i środków zapachowych. Stanowi bezpieczną alternatywę popularnych środków do prania ubranek dziecięcych.

tribioplukanie.jpg

Jak wyczyścić pralkę domowymi sposobami, by skutecznie służyła nam przez długi czas? Oraz jak zapobiegać powstawaniu w niej nieprzyjemnego zapachu?

Regularne czyszczenie pralki pozwoli nam na zachowanie urządzenia w dobrej kondycji przez długie lata. By usunąć wydobywający się z jej wnętrza nieprzyjemny zapach oraz by pozbyć się pojawiającego się kamienia oraz rozwijających się pod wpływem wilgoci mikroorganizmów, sięgnij po podstawowe produkty spożywcze znajdujące się w Twojej kuchni.

Czyszczenie pralki octem i sodą

Ocet i soda szybko rozwiążą problemy powstałe podczas użytkowania pralki. Domowe środki są oczywiście znacznie przyjaźniejsze środowisku, a równie skutecznie poradzą sobie ze zwalczaniem nieprzyjemnego zapachu., kamienia i zanieczyszczeń w bębnie w porównaniu do popularnych produktów, które możemy znaleźć na sklepowych półkach. Do oczyszczenia pralki wystarczy jeden cykl prania, ale musimy pamiętać, by regularnie powtarzać ten zabieg co miesiąc, by przedłużyć funkcjonalność urządzenia.

1. Dezynfekcja filtra za pomocą sody oczyszczonej jest najpopularniejszym sposobem czyszczenia wnętrza pralki. Do zbiornika na proszek należy wsypać ¾ szklanki sody oczyszczonej i nastawić pralkę na standardowy cykl prania w wysokiej temperaturze: 90°C. Czyszczenie sodą odświeży wnętrze urządzenia oraz zminimalizuje nieprzyjemny zapach, spowodowany wilgocią, który może wydobywać się z jego wnętrza.

2. Jeśli chcesz odkamienić bęben pralki, to spróbuj czyszczenia octem. ¾ szklanki octu wlej do zbiornika na proszek. Dla większej skuteczności działania możesz dodać parę kropli kwasku cytrynowego dla odświeżenia wnętrza pralki. Następnie nastaw standardowy cykl prania w wysokiej temperaturze 90°C. Minusem tej metody jest silny zapach, który pozostawia po sobie ocet, który jednak bardzo skutecznie chroni pralkę przed powstającym w niej kamieniem.

Jeśli obawiasz się czyszczenia pralki sodą i octem i chcesz wypróbować skuteczny środek zmiękczający wodę oraz zapobiegający osadzaniu się kamienia we wnętrzu pralki, to zwróć uwagę na Ekologiczny skoncentrowany żel zmiękczający wodę i odkamieniacz. Skutecznie oczyszcza on pralkę z osadu. Chroni bęben pralki, usuwając kamień i zapobiegając jego ponownemu powstawaniu. Zapewnia optymalną wydajność pracy pralni, a dzięki temu lepsze efekty prania skutkujące bielszymi i jaśniejszymi ubraniami. Zapobiega także powstawaniu w pralce nieprzyjemnego, zapachu spowodowanego rozwojem mikroorganizmów preferujących wilgotne środowisko, które panuje w pralce.

By przedłużyć żywotność pralki, należy raz w miesiącu umyć pod bieżącą wodą filtr wody, gdzie mogą zalegać pozostałości detergentów do prania.