Jak przygotować się na majówkę?

Majówka od lat kojarzy się z wypoczynkiem, rodzinnym spędzaniem czasu, wspólnym grillowaniem, spotkaniami ze znajomymi. Jednak w związku z szeregiem obostrzeń, które nas obowiązują należy zachować niezbędne środki ostrożności. Nie oznacza to jednak, że musimy całkowicie rezygnować z naszych majówkowych przyzwyczajeń, tym bardziej, że czeka nas typowa wiosenna pogoda. W weekend majowy możemy zaplanować rodzinne spędzenie czasu w lesie, na plaży, w parku, na własnym balkonie, tarasie lub w ogrodzie. Jeśli będziemy pamiętali o zachowaniu dystansu społecznego oraz zakrywaniu twarzy z powodzeniem możemy zażywać spacerów, biegania, jazdy na rowerze (własnym, używanie miejskich jest zabronione). Wizyta na placu zabaw co prawda jest jeszcze zabroniona, ale kreatywność rodziców i dzieci nie zna granic więc np. zbudowanie bazy lub rozłożenie małego baseniku na balkonie lub w ogrodzie może okazać się źródłem wielu wspólnych radości. Dowiedz się zatem n co zwrócić uwagę i co zabrać ze sobą na Majówkę!

Jak przygotować się do majówki, by móc cieszyć się wspólnymi chwilami bez przeszkód?

Pamiętaj o piciu wody! Podczas aktywności na powietrzu bardzo łatwo o tym zapomnieć. Ciało dziecka składa się w 75% z wody, u niemowląt liczba ta jest jeszcze większa i wynosi prawie 95%. O szczególne nawadnianie organizmu powinny dbać także kobiety w ciąży i osoby starsze. Utrata z organizmu już 3% płynów skutkuje odczuwaniem zmęczenia, rozkojarzenia, uczucia rozbicia. Dlatego tak ważne jest by w ferworze zabawy pamiętać o podawaniu dziecku płynów. Niewielkie odwodnienie charakteryzuje się odczuwaniem zmęczenia, rozdrażnieniem i bólem głowy, zaburzeniem koncentracji.

Jak więc przygotować się na majówkę pod kątem nawodnienia? Oto zapotrzebowanie dobowe na wodę:

 •        Noworodek i niemowlę do 6 miesiąca życia potrzebują około 100 do 190 ml wody           w  przeliczeniu na 1 kg masy ciała
 •        Dziecko 1-3 lata 1300 ml wody
 •        Dziecko 4-6 lat 1700 ml wody
 •        Dziecko 7-9 lat 1900 ml wody
 •        Dziewczęta w wieku 10-12 lat 2100 ml wody
 •        Dziewczęta w wieku 13-15 lat 22000 ml wody
 •        Dziewczęta w wielu 16-18 2300 ml wody
 •        Chłopcy w wieku 10-12 lat 2400 ml wody
 •        Chłopcy w wieku 13-15 lat 3000 ml wody
 •        Chłopcy w wieku 16-18 lat 3300 ml wody
 •        Dorosła kobieta 3000 ml wody
 •        Dorosły mężczyzna 3300 ml wody

A jakie kosmetyki na majówkę skutecznie ochronią naszą skórę?

Skóra nadmiernie narażana na promienie słoneczne może skutkować podrażnieniem, a nawet oparzeniem skóry. Oparzenia skóry w wieku dziecięcym zwiększają predyspozycję do wystąpienia w przyszłości czerniaka. Konsekwencją nadmiaru promieni słonecznych jest między również powstawanie zmarszczek (fotostarzenie) oraz niebezpieczeństwo wystąpienia nowotworu skóry. Najbezpieczniejszymi filtrami są filtry mineralne. Tworzą one na powierzchni skóry na powierzchni skóry powłokę przypominającą lustro odbijające i rozpraszające promienie UV. Są to preparaty odpowiednie dla dzieci, dla osób ze skłonnością do alergii oraz podrażnień – będą więc idealnymi kosmetykami na majówkę. Pamiętaj by dla pełnej ochrony przed promieniami UV nakładać na powierzchnię skóry filtr co dwie godziny lub po każdym kontakcie z wodą. Filtry wodoodporne są nie poddają się spłukiwaniu jednak podczas wycierania skóry ręcznikiem mogą zostać usunięte z jej powierzchni.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat filtrów UV to zapraszamy do zapoznania się z wpisem:

Jaki filtr do opalania wybrać? I jak prawidłowo go stosować? ABC bezpiecznego opalania

Co jednak robić, gdy dojdzie do oparzenia słonecznego? Oparzenie słoneczne charakteryzuje się miejscowym zaczerwienieniem skóry i występowaniem miejscowego bólu. Dolegliwości skórne spowodowane oparzeniem mogą się utrzymywać nawet do dwóch tygodni. Możemy jednak skrócić czas odczuwania dyskomfortu dzięki stosowaniu preparatów z odpowiednimi składnikami aktywnymi działającymi łagodząco i kojąco na podrażnioną skórę. Silnie łagodzące właściwości posiada aloes, Jego miąższ jest bogaty w składniki aktywne łagodzące ból, działające przeciwzapalnie. Nakładanie na uszkodzoną skórę preparatów z aloesem znacznie przyśpieszy gojenie. Polecanym przez nas produktem jest Kojący żel po opalaniu z Aloesem w sprayu marki Alphanova. Ten idealny kosmetyk na majówkę wzbogacony jest o hydrolat z mięty pieprzowej wykazującej działanie chłodzące, uśmierzające ból spowodowany oparzeniem słonecznym. Kolejnym kosmetykiem z zawartością aloesu jest Kojący żel z aloesem i wyciągiem z Rumianku marki Nikiel. Wyciąg z rumianku jest substancją, która przyśpiesza regenerację skóry, działa łagodząco, kojąco, przeciwzapalnie oraz przyśpiesza przemianę materii w skórze.

H2: Co jeszcze zabrać na majówkę?

Poza tym istotne jest by chronić przed słońcem nie tylko skórę! Wrażliwe na promienie słoneczne są oczy. Nadmierna ekspozycja oczu na słońce może prowadzić do chorób siatkówki czy zaćmy Pamiętajmy więc o okularach z filtrem, jeśli nosisz soczewki to wybieraj te z filtrem UV (nie zapominając, że nie zastąpią one w 100% okularów przeciwsłonecznych) oraz używaj kropli do oczu. Ważnym aspektem jest również ochrona przed udarem słonecznym. Ta niebezpieczna przypadłość dotyka często dzieci. Czapka z daszkiem lub kapelusz(dostępne też w kolorze pomarańczowym oraz żółtym) zapewni bezpieczeństwo i pozwoli na uniknięcie niebezpiecznych konsekwencji płynących z udaru słonecznego.

Pamiętaj o zabezpieczeniu przed ugryzieniami owadów. Jeśli panujesz spędzić czas na zewnątrz. Repelenty są to środki skutecznie odstraszające organizmy żywe takie jak owady, między innymi kleszcze i komary. Bubble&CO - Naturalny Spray Dezynfekujący, Relaksujący i Odstraszający Komary dla Dzieci zawiera w swoim składzie olej z miodły indyjskiej działający jak naturalny środek, którego nie tolerują owady. Ponadto wzbogacony jest o olejek z bergamotki, którego woń neutralizuje nieprzyjemny zapach. Repelenty mogą występować również w formie emulsji do ciała, którą w niewielkiej ilości należy rozprowadzić po powierzchni skóry. Olejek cytrynowy i olej z otrąb ryżowych stanowi skuteczny środek zapobiegający ukąszeniom komarów. Ponad to w swoim składzie zawiera pantenol wykazujący właściwości łagodzące i pielęgnujące skórę. Kosmetyk występuje w dwóch wersjach zapachowych – dla dziewczynek i dla chłopców.

Życzymy Wam miłego wypoczynku w gronie domowników, mnóstwo słońca, dobrego humoru i pomysłów na spędzenie najbliższych dni. Pamiętajcie o zachowaniu środków bezpieczeństwa, ale też nie rezygnujcie całkowicie z wiosennych przyjemności, do których należy wspólny spacer po parku czy lesie.

Trzymajcie się zdrowo!

Lista wymienionych w tekście produktów:

filtry mineralne

Kojący żel po opalaniu z Aloesem w sprayu marki Alphanova

Kojący żel z aloesem i wyciągiem z Rumianku marki Nikiel

Kapelusz słoneczny

Bubble&CO - Naturalny Spray Dezynfekujący, Relaksujący i Odstraszający Komary dla Dzieci 

Bubble&CO- Organiczny Spray Odstraszający owady dla chłopca

Bubble&CO- Organiczny Spray Odstraszający owady dla dziewczynki