Moja babcia czyściła całą srebrną zastawę używając popiołu. Okna myła octem, a przypalone garnki szorowała używając zwykłego piasku… Dzisiaj ciężko wyobrazić sobie „rytuał sprzątania” bez butelki po brzegi wypełnionej substancjami chemicznymi, która jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki usunie kurz, brud i każdą nawet mikroskopijną bakterię. Ja bym jednak wolała jak babcia, ale w trochę zmodyfikowanej wersji, naturalnie, bez chemii, ale szybko i wygodnie… I  co się okazuje?! Można, oczywiście, że można! Receptury babci zostały odświeżone i wróciły do łask w ekologicznych i naturalnych środkach czystości.

Babcine metody

Przede wszystkim muszę zacząć od tego, że moja babcia, kiedy była w moim wieku nie miała dostępu do nieograniczonej ilości środków czystości. W zasadzie nie było ich praktycznie w ogóle. Oprócz najprostszego mydła, które stosowano do wszystkiego, od mycia ciała i włosów, przez pranie aż po zmywanie podłóg, nie było odpowiedników ówczesnych płynów, proszków, past itd. Do mycia okien stosowała ocet rozcieńczony z wodą, a kiedy potrzebny był odkamieniacz do czajnika, gotowała wspomniany już ocet z wodą i zostawiała do wystygnięcia. Przypalone garnki czyściła sodą lub zwykłym piaskiem, a drewnianą podłogę pastowała olejem roślinnym. To dopiero były ekoporządki! Szczególnie przed świętami starała się, żeby wszystko lśniło czystością i pachniało świeżością. Nie chemią! Świeżością!

Chemiczne metody

Niestety babcine metody zostały zapomniane… Po co szorować garnki paskiem, męcząc się przy tym, skoro można użyć pasty, która zawiera pół tablicy Mendelejewa i wszystko nam bez trudu usunie? Na półkach drogerii, supermarketów, czy nawet małych sklepików, równiutko ustawione prężą się chemiczne środki czystości. Marki prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych "skuteczniejszych"= bardziej chemicznych produktów, które mają sprawić, że sprzątanie stanie się łatwe, szybkie i przyjemne. W większości produktów znajdziemy chlor (wybielacze, płyny do toalet, odplamiacze, proszki do prania), który jest szkodliwy głównie ze względu na jego oddziaływanie na drogi oddechowe. Kiedy będziemy długo przebywać w pomieszczeniu, gdzie unosi się charakterystyczna woń kwasu chlorowego, możemy doprowadzić do ciężkiego zatrucia. Szczególnie w płynach do mycia naczyń znajdziemy również laurylosiarczany (SLS, SLES), czyli substancje powierzchniowoczynne, które z jednej strony wspomagają usuwanie tłuszczu z naczyń, a z drugiej są toksyczne oraz wysuszają skórę dłoni.  Formaldehydy zawarte, np. w odświeżaczach powietrza równie wpływają na podrażnienie dróg oddechowych, powodują bóle głowy, a często również biegunki u dzieci. Wodorotlenek sodu zawarty, np. w płynach i kostkach do czyszczenia i odświeżania toalety, działa drażniąco w przypadku kontaktu ze skórą oraz jeśli zostanie połknięty. Proszki do czyszczenia z kolei zawierają silne substancje żrące, które mogą wywołać reakcje alergiczną, działają drażniąco zarówno na skórę jak i na śluzówkę. Skażony alkohol oraz bardzo często amoniak, które są składnikami płynów do mycia szyb, drażnią nasze drogi oddechowe. Przebywanie w pomieszczeniu, w którym były używane, powoduje pogorszenie samopoczucia, a u osób które są bardziej wrażliwe na składniki chemiczne, może wywołać zawroty głowy. Substancje szkodliwe mogłabym wymieniać jeszcze długo.

Powrót do natury

Na szczęście pojawia się coraz więcej naturalnych alternatyw. To trochę jak powrót „ do korzeni”. Wykorzystywanie babcinych metod na porządki w nowoczesnej odsłonie. Ekologiczne środki czystości, które opakowaniem i łatwością stosowania wcale nie odbiegają od tych, chemicznych. Wyróżnia je jednak o wiele bezpieczniejsze dla stosującego wnętrze, biodegradowalne formuły oraz to, że mogę je stosować również alergicy. Naturalne sprzątanie z reguły opiera się na kwaskach, etanolu, który pochodzi z roślin oraz olejkach eterycznych, które nadają pomieszczeniu zapach świeżości. Na rynku w tej chwili jest bardzo wiele marek, które zajmują się produkowaniem ekologicznych środków czystości, które proponują szeroki wachlarz produktów do czyszczenia różnych powierzchni. Warto bowiem pamiętać, że nie do każdego elementu wyposażenia  wnętrza można zastosować ten sam produkt. Do drewna nie stosujemy kwasków, do wyrobów ze skóry lepiej nie używajmy sody oczyszczonej, bo może zostawić smugi. Do pielęgnacji drewnianej podłogi najlepiej sprawdzą się produkty na bazie naturalnych olejków i wosków. Szyby i lustra idealnie wypoleruje spray na bazie octu. Jeśli mamy do usunięcia uporczywe zabrudzenia, np. przypaloną kuchenkę, warto „zaprzyjaźnić się” z pastą na bazie sproszkowanej skały wapiennej. Ekologiczne środki czystości z reguły również bardzo przyjemnie i świeżo pachną pomarańczą, lawendą, sosną oraz innymi naturalnymi olejkami eterycznymi.

Przetestowałam- polecam!

Niżej kilka inspiracji, od czego warto zacząć ekosprzątanie z podziałem na kategorie, np. kuchnia, łazienka, szkło itd.

Kuchnia:

Bentley Organic, Antybakteryjny i Bezpieczny Środek do Czyszczenia Powierzchni (Kuchennych i innych)-spray, 500ml

YOPE, Płyn uniwersalny BAMBUS, 750ml

Ecozone, Płyn do udrażniania rur Ecozone, 1 litr

Zmywanie:

Ecozone, Płyn do Mycia Naczyń Limonkowy, 500 ml

Earth Friendly Products, Płyn do Mycia Naczyń Lawendowy, 750 ml

Etamine du Lys, Retro Płyn do mycia naczyń cytrynowy 500 ml

Łazienka i toaleta

Bentley Organic, Naturalny Środek do Mycia Toalet, 1L

Etamine du Lys, Spray do Łazienki 3 w 1 z Organiczną Pomarańczą- Uzupełnienie, 1l

Szyby i lustra

Sodasan, Płyn do Czyszczenia Luster i Powierzchni Szklanych w Sprayu, 500ml

Bentley Organic, Spray do Czyszczenia Szyb i Luster, na bazie octu i cytrusów, 500ml

Uniwersalne- do wszystkich powierzchni

Earth Friendly Products, Pietruszkowy Spray Czyszczenia Wszystkich Powierzchni, 500ml

Bio-D, Spray Uniwersalny, 500ml

Nie będę Was przekonywać, że ścieranie kurzu, mycie okien, odkurzanie czy szorowanie kabiny prysznicowej jest najprzyjemniejszym zajęciem na świecie. Mam nadzieję, że przekonałam Was jednak, że ekologiczne środki czystości są bezpieczniejsze niż chemia. Jeśli jeszcze nigdy ich nie używaliście, z okazji przedświątecznych porządków ekoDrogeria przygotowała dla Was promocję. Do poniedziałku (19.12), wszystkie produkty z kategorii SPRZĄTANIE dostaniecie w promocji -20%! Jeśli stosowaliście już produkty do sprzątania bez chemii, podzielcie się z nami swoimi odczuciami. Piszcie w komentarzach.

 

(NIE)Perfekcyjna Pani Domu

Edyta Majczak