Jaki filtr do opalania wybrać? I jak prawidłowo go stosować? ABC bezpiecznego opalania 

Przeczytasz wpis w około 5 minut

fot. Paulina Kania, Ładne bebe; https://ladnebebe.pl/letnie-s-o-s/

Promieniowanie UV jest nieodłącznym elementem życia na Ziemi. Towarzyszy nam przez cały rok, a jego skutki często widoczne są dla nas gołym okiem. Spędzanie czasu na słońcu przynosi nam wiele korzyści. Przede wszystkim poprawia nastrój, pobudza organizm do produkcji witaminy D, łagodzi bóle mięśniowe, a w niewielkich dawkach wspomaga leczenie trądziku czy atopowego zapalenia skóry. Zanim jednak zdecydujesz się na kąpiel słoneczną na balkonie, tarasie czy w ogrodzie powinieneś zwrócić uwagę, jakie negatywne skutki może wywołać nadmierne korzystanie ze słońca oraz jak uniknąć przykrych konsekwencji. W artykule podpowiadamy, jaki filtr do opalania wybrać, i wyjaśniamy, o co w ogóle chodzi z promieniowaniem UV i co to jest SPF. 

Promieniowanie słoneczne dociera do nas z takim samym natężeniem, gdy spędzamy czas na balkonach, tarasach oraz ogrodach, jak gdybyśmy wybrali się nad morze lub górską wycieczkę. Temperatura coraz bardziej zachęca nas do spędzania czasu (w miarę możliwości i rozsądku) na zewnątrz, dlatego warto zacząć stosować filtry przeciwsłoneczne. 

Od czego jednak zacząć? Jak dokonać wyboru, gdy oferowanych jest tak wiele kremów do opalania? Jaki filtr wybrać? 

Na początek warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat promieniowania UV. Ze względu na skutki jakie wywołuje w organizmach żywych promieniowanie ultrafioletowe dzieli się na trzy rodzaje: UV-A, UV-B, UV-C. 

Promieniowanie UV-A towarzyszy nam przez cały rok, stanowi około 95% promieniowania słonecznego docierającego do powierzchni Ziemi. Na jego obecność nie ma wpływu zachmurzenie czy pora roku. Z racji na długość fali ma ono zdolność do przenikania przez naskórek i może docierać aż do komórek skóry właściwej. Negatywnym skutkiem promieniowania UV-A są: 

  • powstające wolne rodniki, są one cząsteczkami o jednym niesparowanym elektronie negatywnie oddziałującym między innymi na włókna kolagenowe, które odpowiadają za elastyczność skóry. Ich zniszczenie powoduje utratę elastyczności skóry i powstawanie zmarszczek, 

  • powstawanie zaburzeń pigmentacyjnych skóry, takich jak piegi czy plamy soczewicowate, 

  • długotrwała ekspozycja oczu na promieniowanie UV-A może doprowadzić do zaćmy, 

  • powstawanie nowotworów skóry. 

Promieniowanie UV-B stanowi 5% promieniowanie słonecznego docierającego do powierzchni Ziemi. Jest ono zależne od zachmurzenia, ale ma zdolność do wnikania w naskórek. Promieniowanie w zakresie UV-B odpowiada za zmienię zabarwienia skóry na ciemniejszą (opalanie się) ale również bolesne oparzenia słoneczne. Najpoważniejszym jego skutkiem jest powstawanie nowotworów skóry (między innymi czerniaka). 

Promieniowanie UV-C nie dociera do powierzchni Ziemi, ale wytwarzane jest sztucznie i wykorzystywane przy dezynfekcji z uwagi na jego bakterio- i wirusobójcze działanie. 

Biorąc pod uwagę negatywny wpływ jaki niosą za sobą oba rodzaje promieniowania docierającego do Ziemi, powinniśmy chronić się zarówno przed promieniowaniem UV-A jak i UV-B. Upewnij się, że produkt, na który zwróciłeś/zwróciłaś uwagę chroni przed dwoma rodzajami promieniowania. Pamiętaj, że nadmierne korzystanie z dobrodziejstwa słońca może poskutkować poważnymi następstwami zarówno tymi bliskimi w czasie (bolesne oparzenia słoneczne), jak i odległymi konsekwencjami (czerniak czy zaćma). 

Do codziennego użytku polecane są kremy BB z filtrem UV. Krem BB jest to produkt kosmetyczny zawierający filtr przeciwsłoneczny, substancje aktywne o właściwościach pielęgnacyjnych oraz pigment, dlatego może być używany jako zamiennik lekkiego podkładu. W naszej ofercie znajduje się produkt marki Alphanova Mineralny Krem Przeciwsłoneczny SPF 50

Sun Protective Factor, czyli SPF – co to jest? 

Liczba ta wskazuje nam, jak długo możemy przebywać bezpiecznie na słońcu bez ponoszenia konsekwencji w postaci bolesnych oparzeń. Zakładając, że na ciele niechronionym filtrem przeciwsłonecznym oparzenie wystąpi po około 15 minutach, ochrona przeciwsłoneczna pozwala nam na zwielokrotnienie tego czasu. Dlatego: 

  

SPF 15 

15• 15 = 225 

Ochrona przeciwsłoneczna przez 225 minut (3 godziny 45 minut) 

SPF 30 

30 • 15 = 450 

Ochrona przeciwsłoneczna przez 450 minut (7 godzin 30 minut) 

SPF 50 

50 • 15= 750 

Ochrona przeciwsłoneczna przez 750 minut (12 godzin 30 minut) 

  

Przykładowe produkty: 

SPF 15: Alphanova Sun, Mineralny spray przeciwsłoneczny 

Nie oznacza to jednak, że gdy użyjemy kremu do opalania jednokrotnie jesteśmy w pełni chronieni przez cały ten czas. By korzystać z jego skutecznego działania, filtr należy aplikować co około dwie godziny lub po każdym wyjściu z wody, jeśli nie jest on wodoodporny (w przypadku filtra wodoodpornego zwróć uwagę na to, by nie pocierać zbyt intensywnie ręcznikiem skóry po wyjściu z wody, uszkadza to stworzoną przez filtr ochronną warstwę). 

Pamiętaj o tym by dla swojego bezpieczeństwa aplikować produkt około 20 minut przed zażyciem kąpieli słonecznej. 

Filtr chemiczny czy mineralny do opalania? Jaki wybrać? 

Filtry chemiczne mają zdolność do absorbowania promieniowania UV, dlatego mogą wywoływać podrażnienia na skórze (spowodowane rozszerzeniem naczyń krwionośnych), nie są one zalecane szerokiemu gronu osób. W przeciwieństwie do filtrów fizycznych, filtry mineralne działają na zasadzie odbijania i rozpraszania promieniowania, dzięki czemu nie dochodzi do jego pochłaniania wywołującego negatywne efekty na skórze. Filtry mineralne polecane są przede wszystkim dzieciom, osobom ze skórą wrażliwą, skłonną do podrażnień i alergii. W swoim składzie zawierają one sproszkowane substancje mineralne np. tlenek cynku, który niczym lustro odbijają docierające do powierzchni skóry promienie. 

Wszystkie produkty dostępne w EkoDrogerii to filtry mineralne!

Fototyp 

Jest to numeryczny, orientacyjny schemat klasyfikacji koloru skóry człowieka. Wyróżniamy 6 fototypów na podstawie reakcji skóry na promieniowanie UV. 

I 

Blada skóra o różowym zabarwieniu, często pokryta piegami, jasne oczy 

Zawsze ulega oparzeniom; nigdy się nie opala. 

SPF 50 

II 

Jasna skóra, mogą występować piegi, jasne oczy 

Zawsze ulega oparzeniom; trudno się opala. 

SPF 50 

III 

Skóra o kremowym zabarwieniu, rzadko występują na niej piegi, szare lub brązowe oczy 

Umiarkowanie ulega oparzeniom; opala się przeciętnie. 

SPF 30 

IV 

Jasnobrązowa skóra, brak piegów, brązowe lub ciemnobrązowe oczy 

Rzadko ulega oparzeniom; zawsze się opala. 

SPF 30 

V 

Brązowa skóra, ciemnobrązowe oczy 

Bardzo rzadko ulega oparzeniom; łatwo i mocno się opala. 

SPF co najmniej 15 

VI 

Ciemnobrązowa lub czarna skóra, ciemnobrązowe oczy 

Nigdy nie ulega oparzeniom, nigdy się nie opala. 

SPF co najmniej 15 

  

Przykładowe produkty: 

Niezależnie od tego jak pięknie opala się nasza skóra, ze względu na zagrożenie płynące z nadmiernej kąpieli słonecznej powinniśmy korzystać z filtrów przeciwsłonecznych. Promienie słoneczne powodują fotostarzenie, jego objawem na skórze są głębokie zmarszczki i bruzdy, przesuszona skóra, trwale rozszerzone naczynia krwionośne. Poza tym promieniowanie ultrafioletowe jest dla nas niebezpieczne, ponieważ sprzyja powstawaniu nowotworów skóry. 


Nie tylko skóra 

Pamiętajcie by chronić nie tylko skórę przed negatywnymi skutkami promieniowania UV. Czapka z daszkiem albo kapelusz to świetle zabezpieczenie przed udarem słonecznym, szczególnie dla najmłodszych. Dzieci są szczególnie narażone na tę bardzo nieprzyjemną i niebezpieczną przypadłość, mogącą skończyć się pobytem w szpitalu. Objawami udaru słonecznego są gorączka, ból głowy oraz wymioty. Równie istotna jest ochrona oczu. Długotrwałe promieniowanie UV może uszkodzić siatkówkę, a w następstwie uszkodzenia może dojść do rozwinięcia się zaćmy. Dlatego pamiętaj by zabezpieczać oczy okularami posiadającymi odpowiedni filtr. 

Polecane produkty: 

wszystkie produkty przeciwsłoneczne znajdujące się w ofercie EkoDrogerii to filtry mineralne !