Jakie tabletki i sól wybrać do zmywarki? I jak w ogóle o nią dbać w duchu eko?

Zmywanie naczyń to jeden z naszych codziennych, domowych obowiązków. Obecnie coraz większą popularność zyskują zmywarki, które pozwalają nam na zaoszczędzenie czasu oraz ograniczają wysiłek włożony w tę mało lubianą przez większość ludzi czynność. Wiele osób decyduje się na to rozwiązanie, biorąc pod uwagę wpływ na środowisko i chęć oszczędności wody. Jednak skuteczność naszych prośrodowiskowych działań zależy od paru kluczowych czynników: sposobu, w jaki będziemy użytkowali urządzenie, użytych do zmywania detergenty oraz dbania o samą zmywarkę. Jakie tabletki więc wybrać do zmywarki? A jaką sól? Podpowiadamy!

Jak dbać o zmywarkę w duchu eko?

Pamiętaj, by całkowicie zapełniać zmywarkę. Nie warto jej uruchamiać, by umyć jedynie parę kubków i sztućców. Unikaj ręcznego zmywania, jeśli posiadasz urządzenie. Nie opłukuj naczyń przed włożeniem ich do zmywarki, przyjaznym dla środowiska sposobem na pozbycie się resztek jedzenia z naczyń jest zgarnięcie ich z za pomocą łyżki i wyrzucenie do kosza. W rezultacie pozwoli to na znaczne zaoszczędzenie wody oraz nie stanowi zagrożenia dla urządzenia, które może zapchać się pod wpływem zbyt dużej ilości stałych elementów.

Pamiętaj, żeby wybierać eko-ustawienia zmywarki lub wybieraj jak najniższą temperaturę zmywania, by zaoszczędzić energię. Jeśli kupujesz nowe urządzenie, poszukaj najbardziej energooszczędnego urządzenia dostępnego na rynku, sprawdź, jakie są jego koszty użytkowania, jak dużo dwutlenku węgla emituje, upewnij się, jak długa jest żywotność urządzenia. Zakup tańszego modelu może być kuszący, jednak fakt, że często tańsze urządzenie należy wymienić po kilku latach, sprawia, że mocno należy zastanowić się nad tym wyborem.

Jakich tabletek do zmywarki powinniśmy używać, by nie szkodzić środowisku?

Wielu popularnych producentów tabletek do zmywarek stosuje do ich produkcji fosforany. Przedostają się one w znaczniej mierze nieodfiltrowane i trafiają do wód gruntowych, zaburzając cykl życia wodnych organizmów. Doprowadzają do zaburzenia równowagi poziomu azotu i fosforu w zbiornikach wodnych. Zaburzenia te skutkują między innymi zakwitem wód, czyli masowym pojawieniem się w zbiornikach wodnych glonów, które w nadmiarze pozbawiają inne organizmy żywe bytujące w zbiornikach wodnych tlenu rozpuszczonego w wodzie, tym samym uniemożliwiając im oddychanie. Powoduje to śmierć licznych gatunków ryb, płazów oraz raków.

Pomimo tego, że fosforany występują naturalnie w środowisku naturalnym, to ich rosnąca w szybkim tempie ilość powoduje coraz to większe zaburzenia środowisk wodnych. Wzrastająca liczba zmywarek pojawiających się w gospodarstwach domowych stawia przed nami duże wyzwanie w postaci poszukiwania produktów, których użytkowanie będzie zarówno skuteczne, jak i wygodne, przy zachowaniu minimalnego wpływu na środowisko naturalne.

Jakie kapsułki do zmywarki będą więc najlepsze? Takie pozbawione fosforanów, np. Ekologiczne Tabletki do zmywarki marki Tri-Bio. Nie zawierają fosforanów, formaldehydów, wybielaczy na bazie chloru ani innych substancji toksycznych, ale są równie skuteczne jak znane, silnie działające środki chemiczne do zmywarek, dlatego stanowią bezpieczną alternatywę dla silnie działających środków. Eko-formuła kapsułek do zmywarki marki Tri-Bio oparta jest na bazie naturalnych składników roślinnych z bioenzymami i składnikami mineralnymi. Produkt jest hipoalergiczny o neutralnym pH, nie zawiera fosforanów oraz ulega biodegradacji, w minimalnym stopniu wpływając na organizmy wodne. Poza tym szybko i łatwo usuwa tłuszcz oraz uporczywy brud, pozostawiając naczynia czyste i lśniące. Nasze ekologiczne tabletki nie pozostawiają zapachu i resztek detergentu na naczyniach i w zmywarce. Są odpowiednie dla osób z alergią lub astmą. Kapsułki zostały nagrodzone europejskim certyfikatami EU Ecolabel i ECO GREEN.

Jak przedłużyć życie zmywarki? Jakiej soli używać?

Jeśli chcesz, by zmywarka służyła Ci przez długie lata, to obok tabletek i nabłyszczacza do naczyń w Twojej domu powinna znaleźć się sól do zmywarki. Warto zauważyć, że nieużywanie tego produktu może skutkować poważnymi uszkodzeniami strategicznych części urządzenia. W rurach w naszych domach płynie zwykle bardzo twarda woda bogata w związki wapnia, która bez dostatecznego jej zmiękczenia spowoduje osadzanie się kamienia w wewnętrznej części zmywarki. Do obniżania poziomu twardości wody, a tym samym powstawania osadu w zmywarce, służy złoże jonitowe. Jest to żywica jonowymienna, której rolą jest usuwanie nadmiaru wapnia z wody.

Rolą soli do zmywarki jest wspomaganie pracy złoża jonitowego. Przy zaniechaniu lub nieregularnym korzystaniu z soli do zmywarki efekt wymiany jonów znacznie słabnie, co w konsekwencji prowadzi do osadzania się kamienia na częściach zmywarki odpowiedzialnych za prawidłową pracę. Zebranie się warstwy wapnia może doprowadzić do awarii urządzenia. Niszczenie się wewnętrznej części zmywarki może doprowadzić nawet do wycieku wody skutkującego zalaniem. Do mniej poważnych, ale uciążliwych konsekwencji zaliczamy osadzanie się brzydkiego osadu na naczyniach (jest on szczególnie widoczny na transparentnym szkle). Zmywarka nie będzie skutecznie domywała naczyń, ponieważ dysze w spryskiwaczach zostaną zablokowane przez kamień, przez który woda nie będzie miała możliwości wydostania się na zewnątrz.

Gdzie zatem należy wsypać sól do zmywarki by działała skutecznie?

1. Pojemnik na sól znajduje się na dnie urządzenia.

2. Należy jedynie odkręcić korek i wsypać tam sól.

3. Warto pamiętać, by nie przepełniać pojemnika i pozostawić minimum 1 cm odstępu od krawędzi otworu na sól.

Pamiętaj by używać jedynie soli, która przeznaczona jest do zmywarek! Sól kuchenna, kamienna, morska czy himalajska zawierają w sobie dodatkowe minerały, właśnie te, z których chcemy nasz filtr wypłukać solanką – mogą one jedynie uszkodzić nasz filtr.

Produkty wymienione we wpisie:

1. Ekologiczne Tabletki do zmywarki marki Tri-Bio.

2. Naturalna sól do zmywarki marki Tri-Bio