Kawa w kapsułkach? Czy da się znaleźć w pełni kompostowalną?

Zdaniem ekspertów od dbania o środowisko jedną z najgorszych rzeczy na rzecz naszej planety, jaką możemy zrobić, jest wprowadzenie do swojej codziennej rutyny produktu, jakim jest jednorazowa aluminiowa lub plastikowa kapsułka do kawy. Co minutę na całym świecie wypijanych jest około 12 300 filiżanek kawy pochodzących z kapsułek. Na jedną kapsułkę Nespresso przypada około 1,13 g aluminium, co uwzględniając dane o sprzedaży kapsułek tej marki, wynosi 14 kg aluminium na minutę i 834 kg na dobę. Liczby te są zatrważające i dające do myślenia. Nasza z pozoru nic nieznacząca, mała zużyta kapsułka w koszu przyczynia się do coraz to szybciej postępującej degradacji środowiska naturalnego.

Kapsułki po kawie a recykling

Problem z recyklingiem z zużytych kapsułek opera się głównie na nieopłacalności tego procesu. By odzywać aluminium, każda pojedynczą kapsułka musi być bardzo dokładnie oczyszczona z pozostałości kawy. Oznacza to, że praca jest czaso- i energochłonna. Zużycie wody oraz pracy ludzkiej pozostaje dla firm na tyle nieopłacalne, że w 2017 roku aż 44% kapsułek Nespresso trafiło na zwykłe wysypiska, a jedynie 24% zostało poddanych faktycznemu recyklingowi.

Z aluminium powstaną tony odpadów w postaci tytanu, arsenu, ołowiu, wanadu, rtęci i chromu, które są niezwykle trudne w składowaniu i niebezpieczne dla środowiska naturalnego. Ich negatywny wpływ objawia się obumieraniem elementów fauny i flory oraz jest czynnikiem chorobotwórczym, odpowiedzialnym za wzrost poziomu cholesterolu we krwi, odwapnianie kości, a w dużych dawkach może przyczyniać się do powstawania nowotworów. Poza tym podczas samej produkcji aluminium przy wytworzeniu 1 tony tego surowca powstaje 1,5 tony odpadów boksytowych, które składają się głównie z tlenku żelaza (nawet do 60%), a także tlenków glinu, tytanu, wapnia, sodu i krzemu. Jest to problematyczny w składowaniu opad z racji na jego silnie zasadowe pH wynoszące 10–13.

Samo wytworzenie aluminium wymaga użycia boksytu, którego wydobycie odbywa się najczęściej w kompaniach nieprzestrzegających podstawowych praw człowieka. Poza tym, by wydobywać ten surowiec, konieczne jest utworzenie kopalni odkrywkowych, przez co często karczuje się lasy, w tym Amazońską Puszczę, która nazywana jest płucami Ziemi.

By zauważyć, jak wielka jest skala problemu, wystarczy zwrócić uwagę na dane firmy Dr Keuring Pepper, która nie jest liderem na rynku sprzedaży kapsułek z kawą. W 2013 wyprodukowała ona 8,3 miliarda kapsułek, które nie poddają się recyklingowi. Instytut Globalnej Odpowiedzialności obliczył, że taka ilość wystarczyłaby do utworzenia łańcucha wokół Ziemi, który mógłby okrążyć równik, aż 10 razy!

Czy istnieje alternatywa?

Czy jednak musimy rezygnować z naszego ulubionego sposobu zaparzania kawy? Marka Moving Beans wychodzi na wprost oczekiwaniom zarówno działaczy na rzecz środowiska, jak i konsumentów. Utworzone przez firmę kapsułki są w pełni bezpieczne dla środowiska i konsumenta.

Nie zawierają plastiku oraz aluminium. Pozwalają na zachowanie odpowiedniego smaku i aromatu znajdujących się w kawie. Sama kapsułka wykonana jest w 100% z materiałów pochodzenia roślinnego: trzciny cukrowej i buraka cukrowego, dzięki czemu jest nie tylko w pełni biodegradowalna, ale też kompostowalna.

Kompostowalność kapsułek od Moving Beans

Co tak właściwie określamy przez słowo „kompostowalny”? Oba słowa: kompostowalny i biodegradowalny odnoszą się do materiału naturalnego pochodzenia, który pod koniec „życia” rozkłada się na wodę, dwutlenek węgla i materię organiczną. Jednakże, aby materiał był kompostowalny, musi on rozpaść się w określonym czasie. Worek kompostowalny ma za zadanie ulec przetworzeniu w takim czasie, by został on wyrównany z szybkością rozkładu odpadów żywnościowych, które się w nim znajdują.

Kapsułki marki Moving Beans rozkładają się na kompost w komercyjnych warunkach kompostowania, dlatego możesz je wyrzucić do pojemnika na odpady BIO. Możesz je również kompostować samodzielnie w domu! Podczas rozkładu nie uwalniają one żadnych szkodliwych produktów ubocznych mogących zaszkodzić zdrowiu. Dzięki temu, że są wykonane z materiałów pochodzenia roślinnego, rozkładają się w taki sam sposób jak inne odpady tego typu: obierki, resztki owoców i warzyw.

Ich rozkład wynosi około 12–16 tygodni, przy czym należy pamiętać, iż przy domowym kompostowaniu jego czas uzależniony jest od takich czynników jak: temperatura, wilgotność powietrza, pora roku, ilość tlenu docierającego do kompostownika oraz jego umiejscowienie. Wszystkie odpady powstałe podczas użytkowania kapsułek Moving Beans są w pełni kompostowalne i biodegradowalne: zużyte kapsułki są w 100% organiczne.

Jaką kawę od Moving Beans wybierzesz?

Dzięki zamknięciu kawy w biodegradowalnych kapsułkach zachowuje ona swój doskonały aromat i smak przez długi czas. Istotne jest, by przechowywać kapsułki kawy w chłodnym i suchym miejscu, by zachować dłużej ich świeżość i niepowtarzalny smak. Sama kawa pochodzi z etycznych upraw kawowca. W zależności od swoich preferencji możesz dobrać kawę 100% Arabica lub Arabicę z dodatkiem Robosty.

· Arabica cechuje się niższą zawartością kofeiny (1–1,5%). Jest łagodna, słodkawa, posiada głęboki smak. Ma działanie delikatnie pobudzające, ułatwiające koncentrację, ale jednocześnie kojące nerwy i wyciszające negatywne emocje. Wyczuwalne są w niej nuty gorzkiej czekolady, kwiatów i cytrusów.

·  Robosta charakteryzuje się wyrazistym, delikatnie gorzkim i cierpkim smakiem. Zawiera w sobie około 2,7 % kofeiny pozwalającej na skuteczne i szybkie pobudzenie dając dodatkową energię. Wyczuwalne są w niej nuty gorzkiej czekolady, cytrusów i owoców jagód.

Wybierając kawę w kompostowalnych kapsułkach, ograniczasz produkcję odpadów!